“תורתו אומנותו”: הסרט על הרב אלישיב (וידאו)

במוצאי שבת ישודר בערוץ הראשון הסרט על “פוסק הדור” הרב יוסף שלום אלישיב “תורתו אומנותו”. צפו בפרומו. { צפו בפורמו}

במוצאי שבת ישודר בערוץ הראשון הסרט על “פוסק הדור” הרב יוסף שלום אלישיב “תורתו אומנותו”.

כחצי מילון איש מכל הארץ, התקבצו בתוך שעות ספורות להלוויתו של  מרן פוסק הדור הרב יוסף שלום אלישיב זצ”ל.

תורתו אומנותו – | 16.07.2016 | מוצאי שבת – 22:30 בערוץ הראשוןהסרט על "פוסק הדור" הרב יוסף שלום אלישיב. כחצי מילון איש מכל הארץ, התקבצו בתוך שעות ספורות להלוויתו של הרב הישיש יוסף שלום אלישיב. ירושלים שותקה. קירות הרחוב החרדי זעקו: "אוי לספינה שאבד קברניטה".מדוע הגיעו רבים כל כך להלוויה? ומי הוא הרב אלישיב? לפני ארבע שנים, הוא הלך לעולמו בגיל 102. הרב למד ולימד תורה בירושלים במשך כ 90 שנה. ברחבי העולם היהודי כולו הוא נודע כ"גדול פוסקי הדור".סרט נדיר עם חומרים בלעדיים שצולמו בביתו של הרב מכניס מבט סקרני החותר להבנת עולמו של "פוסק הדור". הבנה חילונית מפוכחת וחקרנית, שואלת שאלות, ופותחת צוהר לראשונה אל אורח חייו, דרך חשיבתו ופסיקותיו ההלכתיות שהתקבלו ללא עוררין על ידי מאות אלפים כ-"ציווי אלוהי". זוהי הכרות נדירה עם עולם קרוב אלינו גאוגרפית אך רחוק מאד מעולמם של מרבית הישראלים.הרב יצחק הרצוג (רבה הראשי של מדינת ישראל בהקמתה) מינה את הרב אלישיב כחבר בצוות רבנים שקיבלו על עצמם לעצב את הצביון ההלכתי/היהודי של מדינת ישראל לאחר אלפיים שנה של חיים יהודיים בגלות. הרב אלישיב מונה כאחראי על הפסיקה ההלכתית בצה"ל ובהמשך עמד בראש הקמת מערך בתי הדין הרבניים. במהלך חייו רשם לזכותו אלפי פסיקות בתחומים רבים ומגוונים ברפואה, בשאלות הלכתיות ואתיות הנוגעות בחיים ומוות, השתלת אברים, גנטיקה ופריון.הרב עצמו התרחק מאירועים המוניים אבל היה מודע למעמדו כ"גדול הדור". לא קיימת משרה רשמית המוגדרת כ "גדול הדור", ההגדרה נוצרת על ידי הציבור עצמו. זהו חוש הניתן לציבור להחליט ועם השנים הציבור מזהה ומכתיר עליו את "גדול הדור", בזכות צדקותו, חכמתו, יושרו וניקיון כפיו ובקיאותו ללא סייג ברזי התורה וההלכה. גם מנהיגים מהארץ ומחו"ל השועים לפתחו, שגרירים זרים וראשי המדינה מגיעים לקבל את עמדת הרב ביודעם את השפעתו על ציבור חרדי גדול מאוד. הסרט מתעד את פגישותיו עם שמעון פרס, שגרירים וראשי מדינות (כמו השגריר הבריטי המנסה לשכנע את הרב לתמוך בפתרון "שתי מדינות לשני עמים").הסרט מלווה בראיונות ובפרשנות אישית של בן משפחתו החילוני בן בר-שביט. בן הוא יוצר פורה לתיאטרון ולטלוויזיה בארץ. בן בר-שביט הוא בנו של שחקן התאטרון שלמה בר-שביט הנמנה על הפלג החילוני של משפחת אלישיב. בן בר-שביט הלך שבי אחרי תחושותיו וערך מפגשי הכרות עם בני משפחתו החרדים צאצאי הרב אלישיב. כיום יש לרב אלישיב כאלף וחמש מאות צאצאים. בן ביקש להכיר ולהבין יותר (גם אם לא להסכים) את דמותו ואורח חייו של הרב ומכאן את סוד האמונה הטוטלית המכתיבה לרבים כל כך את היומיום שלהם וזרה לחלוטין לרבים אחרים בתוכנו.במאי ועורך: עמי דרוזדצלם: יורם מילואצילומים עם הרב אלישיב: יעקב ולדשיין וינון קשביץמפיק: ישראל גולדויכט

‎Posted by ‎רשות השידור – Israeli Broadcasting Authority‎ on‎ חמישי 14 יולי 2016

בסרט שהפיק ישראל גולדויכט ינסו להבין מדוע הגיעו רבים כל כך להלוויה? ומי הוא הרב אלישיב?  הסרט הוא נדיר עם חומרים בלעדיים שצולמו בביתו של הרב מכניס מבט סקרני החותר להבנת עולמו של “פוסק הדור”.

הסרט מתעד את פגישותיו עם שמעון פרס, שגרירים וראשי מדינות כמו השגריר הבריטי המנסה לשכנע את הרב לתמוך בפתרון “שתי מדינות לשני עמים”.

הסרט מלווה בראיונות ובפרשנות אישית של בן משפחתו החילוני בן בר-שביט. בן הוא יוצר פורה לתיאטרון ולטלוויזיה בארץ. בן בר-שביט הוא בנו של שחקן התאטרון שלמה בר-שביט הנמנה על הפלג החילוני של משפחת אלישיב. בן בר-שביט הלך שבי אחרי תחושותיו וערך מפגשי הכרות עם בני משפחתו החרדים צאצאי הרב אלישיב. כיום יש לרב אלישיב כאלף וחמש מאות צאצאים. בן ביקש להכיר ולהבין יותר את דמותו ואורח חייו של הרב ומכאן את סוד האמונה הטוטלית המכתיבה לרבים כל כך את היומיום שלהם וזרה לחלוטין לרבים אחרים בתוכנו.

מי שאחראי על הבמוי ועריכה הוא עמי דרוזד, צלם: יורם מילוא, בסרט הובאו צילומים בלעדיים של צלמי החצר יעקב ולדשיין וינון קשביץ.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.