הקשר של דרעי עם השב”כ נחשף: צפו בתחקיר המטלטל

זה נשמע כמו התחלה של סרט: השב”כ עושה האזנות סתר לשר בכיר שנחקר על שוחד. ואז מתברר שמישהו מדליף לשר מידע על ההאזנות. עמרי אסנהיים חושף את השערורייה שנקברה עמוק: ומה האינטרס של השב”כ לחלץ את דרעי? צפו בתחקיר המלא

תחקיר עובדה יוצא לגלות מי הדליף לאריה דרעי מידע סודי על האזנות סתר בעת שנחקר במשטרה בפרשת דרעי הראשונה – בה נכנס לכלא. בתחקיר הלא ייאמן מתגלה עוצמתו של דרעי כשהיה צעיר בן 30, הוא ניהל קשרים חובקי עולם שהגיעו, כך מסתבר עד מטה השב”כ – שהתגייס לסייע לו ככל הנראה לחלץ אותו מפרשת השוחד.

עמרי אסנהיים יוצא לגלות אחר המסמכים, ההקלטות ובדיקת הפוליגרף המדהימה, שמגיעה עד לצמרת השב”כ. בבדיקה התברר כי ראש השב”כ לשעבר, יעקב פרי, נכשל בבדיקות פוליגרף שנועדו לברר אם העביר מידע על האזנות הסתר לאריה דרעי בעת החקירה נגדו. למרות זאת, פרי לא הוענש ולא ננקט כלפיו כל צעד משפטי

בשנת 1991 עד המדינה בפרשת דרעי, יעקב שמואלביץ’, נפגש עם מקורבו של השר שנחשד במתן שוחד, משה וינברג, שלמרבה ההפתעה היה בקיא בנהלים להאזנות סתר ויכול לדעת למי מאזינה המשטרה. הוא הסביר לבן שיחו שהמשטרה אינה יכולה לבצע האזנות בעצמה אלא רק דרך השב”כ, שמקצה לה קווים לפי בקשתה. הדבר, אמר, נודע למקורבי דרעי מאנשי שב”כ.

למרות הדליפה, אנשי המשטרה החליטו שלא להציף את החשד להדלפה מתוך רצון שלא לפגוע בחקירת דרעי. וגם בשל החשש להתעמת מהשב”כ. היועץ המשפטי לממשלה אז, מיכאל בן יאיר, הקים ועדת לבדיקת הנושא רק לאחר 4 שנים. ההערכה היא כי אנשי השב”כ תיאמו את עדויותיהם ובכך מסמסו את החקירה שהיתה מכורה מראש. עורך הדין אלי זהר הואשם אך למרות הכל – ההמלצה להעמידו לדין לא יושמה.

אם שאלתם: מה היה האינטרס של השב”כ לעזור לדרעי? העיתונאי שמעון ריקלין כתב בדף הטוויטר שלו: “יעקב פרי כראש שב״כ ניצל את מעמדו כדי להציל את הסכמי אוסלו ואת ממשלת רבין. ולכן הדליף לדרעי. איזו תועבה. מבינים חברים? זו שחיתות!!!” ריקלין צייץ עוד:  “השתיקה של הבראנזה על מעשיו של פרי מלמדת עד כמה עמוק הריקבון. עד כמה מבחינתם זה טבעי שאם עובד ציבור עובר על החוק, אבל לטובתם, אז הכל סבבה”.

תגובת חבר הכנסת יעקב פרי לעובדה:

אמרתי בעדותי כי בפגישות עבודה שוטפות שהתקיימו ביני ובין השר דרעי, ציין השר מיוזמתו שידוע לו כעובדה מוגמרת שמשטרה מבצעת עליו האזנות סתר. מטבע הדברים לא הגבתי לדבריו. כל פרשנות שמנסים לתת לחוסר תגובתי משוללת כל יסוד.

בשולי הדברים אבקש להביע תהייה כיצד תיק המוגדר “סודי ביותר” מגיע לידי עיתונאים, אולי כאן נמצאת פרשיית הדלפה לכשעצמה.

תגובת שר הפנים אריה דרעי לעובדה:
הנחתי מאחור את הפרשה שאירעה לפני למעלה מ-20 שנים ואיני מתכוון לעסוק בה כלל ועיקר. לא זומנתי כלל להעיד בוועדת גדרון ולא הייתי חלק מהבדיקה שנוהלה על ידה. אני עסוק בימים אלה בעבודתי כשר בממשלה, כחבר הקבינט הביטחוני וכיו”ר מפלגת ש”ס.

תגובתו של ניצב בדימוס אבי דותן:
מעולם לא הדלפתי ולא העברתי חומרי חקירה לאנשים שאינם מוסמכים לקבלם. הגורמים הרלוונטיים דנו והכריעו בעניין זה ולא נקטו בכל הליך כנגדי. צר לי כי מעלים מהאוב פרשה זו, 23 שנים לאחר שהסתיימה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.