תמונת חייו: צלמי המגזר בוחרים את התמונה “שלהם” ממרן הגראי”ל שטינמן זצ”ל

הצלמים שלומי כהן, אלי קובין ויעקב לדרמן – בוחרים את התמונה שהכי נגעה בהם מדמותו של מרן הגראי”ל שטיינמן זצ”ל

אלף מילים: ביקשנו מארבעת הצלמים הבכירים במגזר החרדי, לבחור לנו כל אחד מהם תמונה אחת של גדול הדור מרן ראש הישיבה רבי אהרון יהודה לייב שטיינמן זכר צדיק וקדוש לברכה ששווה אלף מילים. הבחירה הייתה קשה, מאחר ומרן ראש הישיבה תועד אלפי פעמים אך לבסוף הם הצליחו לתת לנו את התמונה המיוחדת בעיניהם.

שלומי כהן הוא הצעיר שבחבורה, אך לא פחות מכך הצלם הכי פעיל כיום במגזר, העובד כצלם עיתונות בשבועון החרדי הנחשב ביותר במגזר החרדי, עיתון ‘משפחה’. אין אירוע ציבורי שהוא לא שם, ועינו חדה כתער. בשבריר שניה, הוא מצליח לעתים בפריים אחד להעביר אירוע שלם, ולעיתים גם חילופי משמרות היסטוריות כמו זו שבחר:

בתמונה שבחר שלומי, וגם צילם כמובן, נראה הגאון רבי גרשון אדלשטיין שליט”א – מי שמדובר בו כיורש את ההנהגה הליטאית עם פטירתו של מרן ראש הישיבה – בדקות הקשות ביותר השבוע לעולם התורה כולו, בשעת הקריעה על מרן.

שלומי: “מבחינתי התמונה הזו מסמלת את הכאב הנורא שחש העולם התורני השבוע בדמותו של מרן ראש הישיבה, מי שאמור להמשיך את דרכו. הייתי היחיד שתיעד את הרגע וראיתי את הכאב על פניו ואת העול הגדול שנפל על כתפיו”, מסכם שלומי היטב את התמונה.

הגר”ג אדלשטיין בקריעה. צילום: שלומי כהן

עזרא לנדאו הוא אמן הצילום החרדי, שיצירותיו מוצגות בתערוכות בגלריות ובמוזיאונים נחשבים בארץ ובעולם, וכל תמונה שלו היא כמו סיפור שאיש לא היה יודע לספר יותר טוב ממנו. הוא נחבא אל הכלים אך העולם מכיר ביצירותיו והוא נחשב לאחד מאמני הצילום המוערכים בישראל.

ביקשנו ממנו לשתף אותנו בתמונה המיוחדת שבעיניו מסמלת יותר מכל את מרן ראש הישיבה זצ”ל, ולשמחתנו הוא נענה ובחר לגולשים את התמונה הבאה וכתב לנו: “זו תמונה שהפשיטות זועקת מתוכה. אפשר לראות את הרב מתעלה, תרי משמע, וכל גופו זועק שפלות, הכנעה ומסירות. מכל הזויות שהרב צולם אפשר להרגיש איך הוא זצ”ל וויתר על הנראות, ומתעלם מהאלמנטים החומריים לטובת העמקה לתוך רובד רוחני עמוק”.

צילום: לא ידוע

יעקב לדרמן הוא צלם עיתונות שמזוהה בעיקר עם הפגנות של קיצוניים בבית שמש ובכל מקום, אך לא רק. לפני כשבוע זכה לדרמן בפעם השלישית ברציפות בתערוכת “עדות מקומית” במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. לדרמן בחר בשביל הגולשים את אחת התמונות המשקפות ביותר של מרן ראש הישיבה (בצד ימין בתמונה הפותחת את הכתבה הזו), והוסיף: “מבחינתי היא ה-סמל של הרב שטיינמן. סמל קיצוני של פשטות וענווה”.

אלי קובין הוא צלם עיתונות מהוותיקים בתחום, ומי שבאמתחתו מאגר בלתי נדלה של תמונות רבנים וגדולי תורה. רבבות דמויות הוד בסיטואציות שונות ראו עיניו ובעיקר תיעדו. הוא התחבט לגבי התמונה שתתאר בצורה הכי טובה את ההנהגה הסגפנית של ראש הישיבה ולבסוף, את התמונה שהוא בחר לנו מיותר היה להסביר, ולמרות שדיברו רבות על ה”פת במלח תאכל” שהנהיג מרן ראש הישיבה בחייו האישיים, התמונה הזאת מספרת יותר מכל תמונה אחרת – שלא היה לראש ישיבה זצ”ל בעולמו אלא ד’ אמות של הלכה.

צילום: אלי קובין

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בד"ה תדהמה שזפתנו מהאסון הכבד לחברינו וידידנו הנערץ ירא אלוקים עוסק באורייתא תדירא ופועל ידיו תרצה בהצלת נפשות ישראל משמד הצהל"י במסירות נפש ביום ובלילה בכל עת וזמן, ולשמור משמרת להקודש והיקר לנו זוהי התורה והמצוות של הבחורים והאברכים שנעצרו בכלא הצבאי על זאת שרוצים להישאר נאמנים להשם ולתורתו, ויתד להציל את היהדות לבנות ישראל אשר הצבא ביחד עם "וועד הישיבות" רודפים אחריהם להפילם לשאול רח"ל. הלא אמרתי לכם אל תחטאו בילד וגם דמו הנה נדרש. הרב החסיד רבי ונוות ביתו תחי' שליט"א ישעי' אשר זעליג מרגליות שליט"א בהלקח מאתם בנם מחמד עיניהם תינוק של בית רבן זך ונקי שלא טעם טעם חטא בפתאומיות בימי חנוכה המאירים "הילד ישראל ז"ל" ת.נ.צ.ב.ה. נסתרים דרכי השם וכל דרכיו חסד ואמת וככתוב בתהילים יקר בעיני השם המוותה לחסידיו וצריך כל אחד לפשפש במעשיו ולהתחזק על הפרט ועל הכלל ולהרבות פעלים להצלת אחינו בשרינו מן השמד הנורא וכמאמר הכתוב הלא אמרתי לכם אל תחטאו בילד וגם דמו הנה נדרש. ומשתתפים אנו באבלם וצערם ומשגרים אנו את תנחומינו מעומקא דליבא המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד יתן השם ולא ישמע עוד שוד ושבר בגבולינו ושתתבטל וועד הישיבות ומלכות הרשעה עם כל גזירותם בקרוב. ושנזכה לביאת משיח צדקנו במהרה בימנו אמן. הנה נדרש מועד הישיבות.

  בד”ה
  תדהמה שזפתנו מהאסון הכבד לחברינו וידידנו הנערץ ירא אלוקים עוסק באורייתא תדירא ופועל ידיו תרצה בהצלת נפשות ישראל משמד הצהל”י במסירות נפש ביום ובלילה בכל עת וזמן, ולשמור משמרת להקודש והיקר לנו זוהי התורה והמצוות של הבחורים והאברכים שנעצרו בכלא הצבאי על זאת שרוצים להישאר נאמנים להשם ולתורתו, ויתד להציל את היהדות לבנות ישראל אשר הצבא ביחד עם “וועד הישיבות” רודפים אחריהם להפילם לשאול רח”ל. הלא אמרתי לכם אל תחטאו בילד וגם דמו הנה נדרש.

  הרב החסיד רבי ונוות ביתו תחי’ שליט”א ישעי’ אשר זעליג מרגליות שליט”א בהלקח מאתם בנם מחמד עיניהם תינוק של בית רבן זך ונקי שלא טעם טעם חטא בפתאומיות בימי חנוכה המאירים “הילד ישראל ז”ל” ת.נ.צ.ב.ה.

  נסתרים דרכי השם וכל דרכיו חסד ואמת וככתוב בתהילים יקר בעיני השם המוותה לחסידיו וצריך כל אחד לפשפש במעשיו ולהתחזק על הפרט ועל הכלל ולהרבות פעלים להצלת אחינו בשרינו מן השמד הנורא וכמאמר הכתוב הלא אמרתי לכם אל תחטאו בילד וגם דמו הנה נדרש.

  ומשתתפים אנו באבלם וצערם ומשגרים אנו את תנחומינו מעומקא דליבא המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד יתן השם ולא ישמע עוד שוד ושבר בגבולינו ושתתבטל וועד הישיבות ומלכות הרשעה עם כל גזירותם בקרוב. ושנזכה לביאת משיח צדקנו במהרה בימנו אמן. הלא אמרתי לכם אל תחטאו בילד וגם דמו הנה נדרש מועד הישיבות.

  אוייייי כמה צער. איזו צרה ... וכל הצרות בגלל חידוש גזירת גיוס השמד..... |
  הגב
 2. אוייייי כמה צער. איזו צרה ... וכל הצרות בגלל חידוש גזירת גיוס השמד.....

  אוייייי כמה צער. איזו צרה … וכל הצרות בגלל חידוש גזירת גיוס השמד…..

  אוייייי כמה צער. איזו צרה ... וכל הצרות בגלל חידוש גזירת גיוס השמד..... |
  הגב