18 שעות לפתיחת הקלפיות: אז איך זה יעבוד?

10,400 קלפיות ייפתחו מחר ב-7:00 בבוקר, בעבור 6,339,729 בעלי זכות בחירה. מידי שעתיים יימסרו למרכז השליטה פרטים על ההצבעה ברחבי הארץ, ולאחר נעילת הקלפיות ב-22:00 תחל ספירת הקולות. הפרטים המלאים

הבוקר נשלמות בוועדת הבחירות המרכזית ההכנות האחרונות לקראת פתיחת 10,400 הקלפיות מחר בבוקר.

בקומה הראשונה של משכן הכנסת הוקם מרכז שליטה, שיפקח על התנהלות הבחירות בכל רחבי הארץ ואליו יועברו דיווחים טלפוניים על תקלות בתהליך ההצבעה, כגון איחורים, אי־סדרים, אלימות בקלפיות ובסביבתן ועוד. במרכז יישבו מנכ”לית ועדת הבחירות עו”ד אורלי עדס והצוות הבכיר של עובדי הוועדה, ולצידם נציגים בכירים מהמשטרה ומצה”ל.

מידי שעתיים יימסרו למרכז השליטה פרטים על ממדי ההצבעה בכל רחבי הארץ, ולאחר נעילת הקלפיות תחל בכנסת ספירת הקולות.

יו”ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, ישמיע הערב את דבריו לציבור הבוחרים. הוא יקרא לציבור להיות שותף לשמירה על ההגינות וטוהר הבחירות ויאמר כי “ההקפדה על ההגינות וטוהר הבחירות דרושה כדי שכל אזרח יוכל להצביע בהתאם לצו מצפונו ולאחר שגיבש עמדה על המצע ועל המועמדים של הרשימות המתמודדות בבחירות”.

בבחירות הנוכחיות מספר בעלי זכות הבחירה הוא 6,339,729 נפש. אחוז החסימה עומד כיום על 3.25% מכלל הקולות הכשרים, שהם כ־140 אלף קולות. לפיכך, רק מפלגות שיקבלו יותר מ־3.25% מהקולות ייכנסו לכנסת ויזכו לייצוג של ארבעה ח”כים או יותר.

בבחירות לכנסת ה־20 ה”מודד למנדט” עמד על כ־35 אלף קולות, חישוב הנעשה על ידי חלוקת מספר הקולות הכשרים של המפלגות שמשתתפות ל־120 ח”כים.

מעטפות כפולות: מצביעים בשיטה זו בעלי זכות הצבעה שאינם יכולים להצביע בקלפי שבאזור מגוריהם, בעיקר חיילים בשירות סדיר ובמילואים וכן חולים בבתי החולים, אסירים ועצורים בבתי הכלא, מוגבלים שרשאים להצביע בקלפיות נודדות ונציגים רשמיים של ישראל בחו”ל. ההצבעה שלהם מתבצעת במעטפה כפולה, כדי להבטיח שלא תהיה כפילות והם יצביעו פעמיים.

לאזרחי ישראל נותרו עוד 18 שעות להתלבט למי ייתנו את קולם בבחירות לכנסת – אבל החיילים המשרתים במקומות מרוחקים, כבר לא יכולים להתחרט. עשרות כבר החלו לממש את זכותם הדמוקרטית ביממה וחצי האחרונות, כאשר שלוש הקלפיות הראשונות נפתחו במוצ”ש בשעה 22:01. אתמול ובמהלך היום ייפתחו 59 קלפיות נוספות.

“החוק מאפשר לנו להתחיל בהצבעה מוקדמת 72 שעות לפני יום הבחירות”, הסביר אמש קצין הבחירות סא”ל (מיל’) אלון סלומון, “מתוך שלוש הקלפיות הראשונות שנפתחו כבר במוצ”ש, שתיים הוצבו באחת היחידות המובחרות של חיל ההנדסה ואחת הוצבה בנתב”ג לטובת כל אלה שיוצאים לחו”ל בתפקיד ונבצר מהם להיות בארץ ביום הבחירות”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.