368 ביקורות בעסקים בשלושה ימי מבצע ביקורת ניהול ספרים של מס הכנסה

מבדיקת ספרי עמותה נמצא שבוצעה הפקדה של 2 צ’קים בסך כולל של 2,300 ₪, שלא נרשמו בספרי העמותה כנדרש. מנהל העמותה מיהר להסביר למבקרים: “לאחר ההסבר שלכם הבנתי כי גם על צ’קים דחויים עלי להוציא קבלות והדבר יטופל לאלתר”. בעמותה אחרת נמצאו 2 הפקדות מתרומות בסך של כ- 3,000 ₪ שלא תועדו ולא הוצאה כל קבלה בעבורם. מנהל העמותה אמר למבקרים: “כנראה התפקשש רישום התרומות הללו אנחנו נתקן”. מבדיקת חשבון בנק של עמותה נוספת נמצא כי תרומות בכרטיס אשראי ובהוראות קבע בסך של 228,858 ש”ח לא נרשמו בספרי העמותה. תשובתו המתחמקת של מנהל העמותה: “אנחנו רושמים קבלה על תרומה רק למי שמבקש ובדרך כלל אנשים לא מבקשים קבלות”.

מקרים אלו ואחרים אירעו בשלושה ימי מבצע ניהול ספרים בתל-אביב, גבעת שמואל, רמת גן, בני ברק, גבעתיים, קריית אונו, שנוהלו על ידי משרדי פקיד שומה תל-אביב 5, פקיד שומה תל-אביב 4 ופקיד שומה גוש דן, וכללו יחד 368 ביקורות, מהן עלה כי בקרב 13% מבין העסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין.

מבדיקת תדפיס הבנק של מלכ”ר נמצאה העברה ממשרד ממשלתי בסך של 3,382,407 ₪! שלא נרשמה בגינה קבלה ולא נרשמה בספרים כנדרש. מנהל העמותה מיהר לתת מענה למבקרים: “זה כסף שקיבלנו והועבר אלינו אך מנהלת החשבונות בחופשה ולכן זה עדין לא נרשם”. כאשר הזדהו המבקרים בפני מנהליה של אחת העמותות הם מצאו 6 צ’קים בסך כולל של 15,360 ₪ שלא נרשמו. בתחילה ניסה אחד העובדים בעמותה להעלים את הצ’קים והכניס אותם לכיס מעילו. רק לאחר התעקשותם של המבקרים והגעתו של מנהל העמותה למקום, הוא הראה את הצ’קים למבקרים, ואף סיפק הסבר: “אני מגיע שלוש פעמים בחודש למשרדים ואז אני מוציא קבלות עדין לא הספקתי להתפנות לרישום הצ’קים”. מבדיקת תדפיסי בנק עלו שלוש העברות שהתקבלו במט”ח מתורמים בחו”ל בסכום של 13,075 $ וגם פה לא נרשמו ולא הוצאה כל קבלה בעבורם. תשובת מנהל העמותה: “אנחנו מוצאים קבלות על העברות בנקאיות במט”ח לא ברור לי מדוע העברות אלו לא נרשמו כנדרש בספרים”.

גם בגזרת הרופאים ועורכי הדים נרשמו תירוצים מתירוצים שונים. מבדיקת צ’קים דחויים במרפאה נמצא “צ’ק ביטחון” בסך 9,800 ₪ שלא תועד בספרי העסק. תשובת מנהל

המרפאה : “זו המחאה ישנה שאנו שומרים עד אשר יוסדר כל התשלום”. במרפאה נוספת עלה כי כל המטופלים שמגיעים משלמים אגרת רופא שלא נרשמים בספריו של הרופא. תשובתו של הרופא למבקרים: “אני אבדוק עם קופת החולים אם עלי לרשום זאת”. מבדיקת הפקדות הבנק של חברת העוסקת בהשכרת חדרים לרופאים, נמצאו שקים שהופקדו ואף נפרעו בסכום כולל של 183,468 ₪ שלא נרשמו בספרים ולא יצאה בגינם קבלה או חשבונית כנדרש. תשובתם של מנהלי החברה: “אנחנו מוציאים קבלה בעת פירעון השקים ולא מובן לי מדוע אלו לא נרשמו על אף שנפרעו-למדנו מכם כיצד צריך להתנהל”. במרפאה לרפואה אסטטית נמצאה הפקדה בסך 1,200 ₪ שלא נרשמה. המבקרים התקשרו ללקוחה, שאישרה ששילמה 2,000 ₪ במזומן בנוסף לאותה הפקדה לחשבון. תשובת מנהלת המרפאה: “אני בודקת את

ההפקדות בסוף החודש ולכן לא רשמתי את 1,200 ₪ בקשר ל-2,000 שקלים אני לא זוכרת שהלקוחה שילמה”.

במהלך ביקורת באחד ממשרדי עורכי הדין נשאלה עורכת הדין האם יש ברשותה צ’קים. עורכת הדין שלפה מארנקה הפרטי 2 צקים שלא תועדו בספרי העסק ותשובתה לכך היתה: ההמחאה בסך 1500 ₪ לא נרשמה כי הלקוח ביקש לא להפקידה ואילו ההמחאה בסך 351 ₪ התקבלה רק אתמול ולא הספקתי לרשום אותה”. מבדיקת חשבון פיקדון נמצאה הפקדת המחאה בסך 700,000 ₪ שלא נמצאה רשומה בספרים. תשובתו של עורך הדין: “בטעות לא רשמתי המחאה זו”. אצל עורך דין אחר נמצאו 2 העברות בנקאיות בסך של 60,000 ₪ ו 17,500 ₪ שלא נרשמו כנדרש. תשובתו המוזרה של עורך הדין: “על אף שהכספים עברו דרך החשבון שלי אני צריך להעביר אותם לעורך דין אחר”.. במהלך הביקורת נשאל אחד מעורכי הדין על המחאות שנמצאות ברשותו והוצגו בפניו מספר המחאות שלא נרשמו בספרים שלו. תשובתו המתחמקת היתה: “לא ידעתי שצריך להוציא קבלות של צ’קים דחויים”. עורך דין אחר בחר לקחת אחריות ולהפיק לקחים וטען בפני המבקרים: “הדבר יקבל ביטוי בעתיד נהיה יותר ערניים על העברות שמתקבלות בבנק”, כשנשאל על העברה בנקאית בסכום של 10,743 ₪ שלא נרשמה בספריו. לעומתם עורך דין אחר שבחשבונו נמצאו העברות בנקאיות לחשבון פיקדונות בסך 87,458 ₪ שלא היו מתועדות, “הכספים התקבלו מחברות הביטוח ללקוחות ללא שם שהעבירו את שם הלקוחות שבגינם קיבלו את הכספים ומכאן הטעות…” אמר ולא יסף.

אחד משלושת ימי הביקורת נעשה גם בשוק התקווה. באחת המעדניות נצפה הנישום כשהוא זורק את סרט הקופה בסוף היום. כשנשאל לפשר הדבר, ענה: “הייתי במס הכנסה ולא אמרו לי שצריך לשמור את סרט הקופה או משהו…” בביקור בדוכן לכלים חד פעמיים וביצים התברר כי בעל הדוכן לא פתח תיק ברשות המסים ולא מנהל ספרים כנדרש. בנוסף, קניית ביקורת שנעשתה מבעוד מועד לא נרשמה אף היא. תגובתו של בעל הדוכן: “אבא שלי הוא בעל הדוכן, אמסור לו כי עליו לנהל ספרים”…והיו גם שני בעלי קצביות “מבולבלים” משהו, שלא רשמו הכנסות מקניות ביקורת שנעשו אצלם בעסק. האחד טען: “אני רושם הכל אבדוק שוב” והשני טען: “רשמתי סכום גדול יותר אני בטוח שזה הקנייה שלכם”.

פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.