4.5 דקות פעילות ביום עשויות להפחית את הסיכון לסרטן

מחקר חדש קובע כי ארבע וחצי דקות ביום של פעילות גופנית נמרצת עשויות להפחית את הסיכון לסרטן • "מדובר בחדשות דרמטיות שיכולות להפוך להמלצה בריאותית של ממש"

מחקר חדש שפורסם לאחרונה קובע כי שילוב של פעילות גופנית נמרצת במשך כמה דקות בלבד בשגרת היום, עשוי להספיק כדי להפחית משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן.

החוקרים בחנו נתונים של 22,398 מבוגרים בבריטניה במשך כ-6.7 שנים בממוצע. המשתתפים דיווחו כי אינם מקפידים על ביצוע פעילות גופנית כלשהי, למעט צעידה רגלית אחת לשבוע או פחות. משתתפי המחקר ענדו על היד מדדי תאוצה שבעזרתם נמדדו פרקי זמן קצרים של פעילות נמרצת, כמו עלייה במדרגות, הליכה מהירה מאוד, הליכה בעלייה ועוד, במהלך שגרת היומיום שלהם. המדידות הראו כי רוב הפעילויות הנמרצות שביצעו נמשכו דקה או פחות.

במהלך תקופת המעקב התגלו 2,356 מקרים של סרטן בקרב המשתתפים. בניתוח הנתונים ולאחר נטרול גורמים אחרים נמצא כי פעילות גופנית נמרצת הנמשכת לפחות 3.6 דקות ביום, קשורה לירידה של 18-17% בסיכון לחלות בסרטן, לעומת היעדר ביצוע פעילות נמרצת. עוד התגלה כי כ – 4.5 דקות פעילות גופנית נמרצת ביום נקשרה לירידה של 20% בסיכון לחלות בסרטן.

אירה טולצ'ין מקדמת הבריאות באגודה למלחמה בסרטן הסבירה כי: "מתוצאות המחקר התצפיתי עולה כי גם פעילות גופנית נמרצת למשך זמן קצר יכולה לתרום להפחתת הסיכון לסרטן. מדובר בחדשות דרמטיות שיכולות להפוך להמלצה בריאותית של ממש. אנחנו קוראים לציבור בישראל, לשלב פעילות גופנית בשגרת היומיום ולהגביל את זמן הישיבה, כדי להפחית את הסיכון לסרטן. במקביל חיוני לשלב לצד הפעילות הספורטיבית גם תזונה בריאה, הימנעות מעישון, והפחתת צריכת אלכוהול".

בנוסף, כאשר הנתונים במחקר החדש נבחנו רק ביחס לסוגי סרטן שנחשבים קשורים להיעדר פעילות גופנית, נמצא כי 4.5 דקות של פעילות נמרצת היו קשורות לירידה של 31% בסיכון לחלות בסרטן. קטגוריה זו כוללת 26 סוגי סרטן, בהם סרטן ריאות, סרטן הכבד, סרטן המעי הגס, סרטני ראש וצוואר, סרטן שד וכן סרטן דם מסוגים מסוימים.

מסקנת המחקר התצפיתי הייתה שאפילו פעילות גופנית קצרה אך נמרצת מדי יום עשויה להשפיע לטובה על הבריאות ולהפחית את הסיכון לסרטן וכי כל פעילות גופנית עדיפה על חוסר פעילות.

באגודה למלחמה בסרטן ממליצים למצוא פעילות גופנית נמרצת שאפשר להתמיד בה על בסיס יומי כמו עלייה במדרגות, הליכה מהירה מאוד, דיווש מהיר על אופני ספינינג, אימון במכשיר מדרגות או באליפטיקל, קפיצה בחבל וכדומה.

המחקר פורסם בכתב העת המדעי JAMA Oncology ב-27 ליולי 2023 והוא תורגם והונגש על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן.

המלצות האגודה למלחמה בסרטן להפחתת הסיכון לחלות בסרטן

1. הימנעו מעישון ומחשיפה לעישון כפוי.

2. שמרו על תזונה בריאה ומאוזנת והקפידו על משקל גוף תקין.

3. שלבו פעילות גופנית בשגרת היומיום וצמצמו את זמן הישיבה.

4. הגבילו שתיית אלכוהול ועדיף להימנע מצריכתו לחלוטין.

5. הקפידו על התנהגות חכמה בשמש.

6. בצעו בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן בהתאם לגילכם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *