54% מכלל הציבור הישראלי אינו שבע רצון מתוצאות הבחירות

גם אמון הציבור בהליך הבחירות נפגע ממערכת הבחירות האחרונה: רק 60% מהנשאלים הביעו אמון בטוהר ההליך

מדד הקול הישראלי, הסקר החודשי החדש של מרכז גוטמן במכון הישראלי לדמוקרטיה המתפרסם אמש מצא כי 54% מכלל הציבור הישראלי אינו שבע רצון מתוצאות הבחירות. גם אמון הציבור בהליך הבחירות נפגע ממערכת הבחירות האחרונה: רק 60% מהנשאלים הביעו אמון בטוהר ההליך.

· יום העצמאות ה- 71

82% מכלל הציבור סבור שבמאזן הכולל מדינת ישראל רשמה יותר הצלחות מכישלונות; בכל הנוגע למצב השלטון הדמוקרטי בישראל, 52% מהישראלים (54% מהיהודים ו-39% מהערבים) אופטימיים. מתוך הציבור היהודי, רק 21% בקרב המשתייכים למחנה השמאל אופטימיים לגבי עתיד השלטון הדמוקרטי, לעומת 34% מהמרכז ו-74% ממחנה הימין. ועוד- 56% מהציבור הישראלי מרגישים אופטימיים לגבי מצב הביטחון של ישראל.

· ירידה באמון הציבור בטוהר הבחירות

בדקנו את אמון הציבור בטוהר הבחירות לכנסת זו הפעם השלישית, הפעם אחרי פרסום תוצאות הבחירות ומצאנו ש- 60.5% מהנשאלים מאמינים שהתוצאות שהתפרסמו משקפות את הצבעת הציבור באופן מדויק, בעוד שטרם הבחירות, עמדה מידת האמון בטוהר הבחירות על כ-65%. זאת ועוד, רוב הישראלים (63.5%) סבורים שמערכת הבחירות האחרונה הייתה “מלוכלכת” יותר מקודמותיה.

ובתוך כך, פרשת המצלמות בקלפיות ביום הבחירות נותנת אותותיה: למחצית (50%) מהציבור הערבי אין אמון בטוהר הבחירות.

· לא מרוצים מהתוצאות

54% מכלל הציבור הישראלי אינם שבעי רצון מתוצאות הבחירות, 52% מהיהודים ו-63% מהערבים.

פילוח של המדגם היהודי לפי מחנה פוליטי מצביע על 92.5% ממחנה השמאל ו-79% מהמרכז שאינם מרוצים מהתוצאות, לעומת 28.5% מבוחרי הימין.

יותר ממחצית (53%) מהישראלים חושבים שמפלגת כחול-לבן לא תחזיק מעמד לאור תוצאות הבחירות, בעוד 60% ממצביעי המפלגה סבורים שהשותפות לא תתפרק.

· חקירות ראש הממשלה

62% מכלל הציבור הישראלי סבורים כי למרות ניצחונו בבחירות, אין להפסיק את ההליכים המשפטיים נגד נתניהו. פילוח לפי מחנות פוליטיים מעלה כי ישנו רוב גדול בקרב השמאל (95.5%) והמרכז (84%) שסבורים כך, לעומת 44% בלבד ממצביעי הימין. בקרב מצביעי הליכוד, אגב, 67% סבורים שלאור תוצאות הבחירות, יש להפסיק את ההליכים המשפטיים נגדו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.