66 מיליון שקל נוספים ליזמים, לתעשיינים ולרשויות מקומיות לקידום התייעלות באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה

מסלול הסיוע לפרויקטים המקדמים התייעלות באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה יוצא לדרך בפעם השלישית, בשיתוף פעולה של משרדי הגנת הסביבה, האנרגיה, הכלכלה והתעשייה והאוצר.

במסגרת התוכנית, יוקצו 66 מיליון שקל נוספים למתן מענקים ליזמים, תעשיינים ורשויות מקומיות שיבחרו לייעל את צריכת האנרגיה ולהפחית פליטות גזי חממה. זאת, במסגרת החלטת הממשלה 542 (”הפחתת פליטות גזי חממה וייעול צריכת האנרגיה במשק”) שקבעה יעד לאומי של צמצום צריכת החשמל בשיעור של לפחות 17% עד שנת 2030.

מקצה זה של מענקים הוא השלישי במספר, כאשר בשנים 2017-18 יצאו לפועל שני סבבים נוספים במסגרתם כבר ניתנו מענקים בסך של כ-160 מיליון שקל ל-190 פרויקטים, שצפויים להוביל להפחתה של 220,000 טון פליטות גזי חממה ולחיסכון שנתי של כ-300 מיליון קוט”ש. מתוכם, 16 פרויקטים קיבלו מענק מוגדל עבור התקנת טכנולוגיות ישראליות חדשניות.

סך המענקים הכולל עד 2020 יעמוד על 300 מיליון שקל, אשר עתידים להביא למינוף השקעות בסך מוערך של כ-1.6 מיליארד שקל להתייעלות באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה.

תכנית המענקים מופעלת על ידי הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה, כאשר את הבקשות שיוגשו תבחן ועדה המורכבת מנציגי המשרדים, וזו תבחר את הזוכים במענקים, בהתאם לשיעור החיסכון הצפוי. גובה המענק עבור בקשת סיוע יעמוד על עד 20% מסך עלות כל פרויקט ולא יעלה על 3 מיליון שקל עבור סך הבקשות שיוגשו על ידי המבקש בשנה קלנדרית. כמו כן, להתקנה מסחרית ראשונה של טכנולוגיה ישראלית חדשה ניתן מענק נוסף של עד 20% מעלות הפרויקט, ולא יותר מ-3 מיליון שקל.

עד היום אושרו מענקים ל-190 פרויקטים המציעים החלפת טכנולוגיות ישנות ולא יעילות אנרגטית במערכות חדשות וחסכוניות, כגון מערכות תאורה פנים וחוץ, התקנת מערכות בקרה וניטור מתקדמות, מערכות קירור מבנים, משאבות חום, מערכות אוויר דחוס ועוד. עדיפות במסלול תינתן לעסקים ומפעלים קטנים ובינוניים ולרשויות מקומיות בדירוג 1-5, בדגש על הפחתת פליטות גזי חממה באופן ישיר או על ידי חיסכון בצריכת החשמל ועידוד השקעות המשלבות טכנולוגיות חדשניות ישראליות.

שולי נזר, סמנכ”לית בכירה לתעשיות במשרד להגנת הסביבה: “מאז 2011, המשרד להגנת הסביבה מוביל מדיניות משולבת של תמיכה כספית ומקצועית בהתייעלות אנרגטית, המביאה לחיסכון של עשרות מיליוני שקלים בשנה בהוצאות התפעוליות של מפעלים, עסקים ורשויות מקומיות – ובמקביל, מפחיתה את זיהום האוויר. זהו מקצה תמיכות נוסף בהיקף של 66 מיליון שקל, אשר מתווסף ליותר מ-330 מיליון שקל אשר כבר אושרו כמענקים וקולות קוראים. המשרד להגנת הסביבה ימשיך גם בשנים הבאות ביישום מדיניות מגוונת הכוללת מענקים, ערבויות מדינה, רגולציה וסיוע מקצועי אשר מביאה לשגשוג ולהפחתת הזיהום והתחלואה”

יחזקאל ליפשיץ, סמנכ”ל תשתיות אנרגיה ומים במשרד האנרגיה: “משרד האנרגיה מעודד ומקדם פרויקטים חדשניים בתחום ההתייעלות באנרגיה, וזאת על מנת להמשיך ולבסס משק אנרגיה ישראלי עצמאי. מסלול הסיוע יעניק למפעלים, רשויות מקומיות ויזמים הזדמנות לפתח פרויקטים חדשניים בתחום זה, ויסייע להפחית את ההוצאות על אנרגיה ולהגדיל את הפריון במשק. בימים הקרובים תושק קרן ההלוואות בערבות המדינה לפרויקטים של התייעלות באנרגיה בהיקף של מיליארדי ₪. שני מסלולים אלו יביאו להתייעלות באנרגיה ולהפחתת פליטות גזי חממה באופן משמעותי, ויסייעו לעמוד ביעד הלאומי של צמצום צריכת החשמל. בשני המסלולים תינתן עדיפות לטכנולוגיות ישראליות חדשניות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.