7 אתרי טבע מומלצים לטיול משפחתי בחופש הגדול

בצפון, בדרום ובמרכז הארץ ישנם אתרי טבע רבים הפתוחים לציבור הרחב. חלקם שוקמו ושופצו רק לאחרונה וטרם מוכרים לציבור • ריכזנו עבורכם את רשימת אתרי הטבע החדשים ששווה לכם לשקול טיול משפחתי בהם

מדינת ישראל היא פנינה תיירותיות ומציעה מגוון רחב של אתרים עתיקים ומודרניים. מיליוני תיירים מגיעים לארצנו מדי שנה כדי לטעום מטעמה של התיירות הישראלית, שחלקים ממנה נעלמו מעין הישראלים. לרוב, מדובר באתרי טבע שלא טופלו ושוקמו כראוי ומשכך איבדו את מקומם בלו"ז הטיולים של הישראלי הממוצע.

חלק מאתרים אלו שוקמו ושופצו בשנים האחרונות על ידי הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל, והחופש הגדול מהווה עבורנו הזדמנות לבקר בהם.

7 אתרי טבע מומלצים לטיול משפחתי

בצפון הארץ

עין יבקע (מעיין הסוסים) – נחל ציפורי

בנקודה המסמנת את המעבר לחלקו המערבי של נחל ציפורי – שוכנת פנינת חמד שאומצה ע"י רבים ועדיין ישנם כאלה שטרם זכו לבקר בה וליהנות מן המראה המדהים. עין יבקע (מעיין הסוסים) – שנובע אל מה שהיה בריכת מים בתקופה הרומית ומימיו נצבעים בצבע אזמרגד. בחורפים גשומים בהם מתגברת זרימת המים, מראה המים הצלולים משתלב בתוף הנוף הירוק והפראי של ואדי ציפורי. מעיינות עין יבקע זורמים לבריכה מהתקופה הרומית, ששימשה כבריכת הרמה להובלת מי המעיין דרך אמת מים.

האתר המושך אליו אלפי מבקרים מדי שנה שוקם ופותח ע"י רשות מקרקעי ישראל-הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, במסגרת השיקום הוקם סביב לבריכה מרחב המאפשר גישה רגלית לבריכה.

בוויז: עין יבקע, גישה למעיין הסוסים

נחל השבעה (ואדי אל מידי) בגליל התחתון

בואו להכיר מקרוב את הגליל התחתון דרך אחד מהנחלים ששוקמו לאחרונה באמצעות רמ"י והפכו לפינת טבע מקסימה – נחל השבעה!

נחל השבעה מתחיל את דרכו במזרח הרי נצרת לכיוון קיבוץ בית קשת, חולף בין ביה"ס 'כדורי' ל'שיבלי' ומתחבר לנחל תבור דרומית לצומת גזית. שמו העברי של הנחל מנציח את שמם של שבעה לוחמי פלמ"ח שנהרגו בנחל במלחמת העצמאות.

בנחל, שאורכו כ- 8 ק"מ, מתקיימת בחורף זרימה מהרי נצרת כאשר בהמשך השנה זרימה שמקורה במעיינות יובליו – נחל קשת ונחל אזנות. ערוץ הנחל נשמר טבעי במורדות ההרים, אך במהלכו בשטחים החקלאיים הוסדר לתעלה ששינתה את אופיו הטבעי לחלוטין. נחל תבור ויובליו הם מסדרון אקולוגי חשוב המקשר את בקעת הירדן עם הגליל התחתון. מטיילים ומשפחות ייהנו משביל הליכה טיולי באורך 3 ק"מ עם נוף גלילי, מים זורמים, פינות מנוחה וגשרונים.

במסגרת פרוייקט לשיקום ופיתוח הנחל במימון רשות מקרקעי ישראל סולקה פסולת רבה מהמים, האתר הונגש לבעלי מוגבלות, הוצבו פינות פיקניק מוצלות, והנחל שוקם באמצעות אדריכלות נופית במטרה לנתב את זרימת מי הגשמים למופע של נחל. מקום מקסים לבילוי ופנאי לכל המשפחה.

בוויז: חניה שכונת אלונים, מורן, כפר תבור.

עמק המעיינות – נחל הקיבוצים

נחל הקיבוצים הוא אחד היובלים הניזונים משפע המים הבוקעים ממעיינות העמק וזורם בתוך הפארק לאורך כ-1.5 ק"מ ואחר כך מימיו מוזרמים באמות מים לשדות העמק. חלקו המערבי של הנחל מהווה שמורת טבע אקולוגית מוכרזת על הצומח והחי שבתוכו והכניסה למים שם אסורה, ואילו הצד המזרחי פתוח לנופשים ומטיילים, שם המים כמו בשאר המעיינות הפארק צלולים מאוד, מה שמאפשר את קיומן של אוכלוסיות גדולות של צמחי מים טבולים בהם קרנן טבוע, הניכר בעליו הגזורים. במקום הוכשרו חניון רחב ידיים, פינות צל ופיקניק. המים הצלולים יוצרים בריכות טבעיות בתוך צמחיית הנחלים וממעל מתנשאים עצי אקליפטוס גבוהי צמרת.

ממערב לבריכת הקיבוצים מצוי הגן הלאומי גן השלושה (הסחנה), ומדרום מתנשא תל שוכה (מצפה השלושה).

לאורך הערוץ האקולוגי נסלל, באמצעות רשות מקרקעי ישראל, שביל מונגש, מוקמו מרפסות נוף ונבנה גשר עץ המאפשר חציית הנחל – כל אלו על מנת לאפשר לקהל נקודות תצפית אל האזור הטבעי. במבואה לפארק ישנה חניית נכים ממנה ניתן להתנייד לתחילת שביל מונגש (דרך של כ-300 מטר) בכיסא גלגלים או רכב חשמלי מונגש לבעלי מוגבלות (אין כניסת רכבים לפארק).

בוויז: "פארק המעיינות – חניון" או "חניון בריכת הקיבוצים נחל הקיבוצים".

תעלת המוביל המלוח בעמק הירדן

תעלת המוביל המלוח הוקמה בשנות ה-60 ע"י חברת מקורות בכדי להטות את המעיינות המליחים מהכנרת לעבר הירדן הדרומי ובכך להפחית את מליחות המים באגם שבחלוף הזמן התייבש. במסגרת מיזם לשיקום וטיפוח האתר באמצעות רשות מקרקעי ישראל – שוקמה תעלת המוביל המלוח וזרימת המים חודשה לאחר שהערוץ נוקה.

פינת החמד הקסומה הממוקמת בכניסה לקיבוץ כנרת מציעה למבקרים אפיק נחל רחב ומתפתל באורך של 1.2 ק"מ וברוחב של כ- 100 מ' אליו מוזרמים מי כנרת שפירים.

האתר מתאים לטיולים משפחתיים, נופש ופיקניקים ולרווחת המבקרים ישנה טיילת, פינות ישיבה על שפת המים וחניון מוסדר.

בוייז: חניה, כנרת (קבוצה)

תעלת המוביל המלוח בעמק הירדן (צילום: רשות ניקוז ונחלים כנרת)

במרכז הארץ

טיילת ג'יסר א-זרקא ומכלול שפך נחל תנינים

כפר דייגים פסטורלי עם נופי חופים סלעיים, טיילת נעימה, מטע דקלים ושקיעות מרהיבות, כל אלה נמצאים בג'יסר א-זרקא, מרחק שעה נסיעה מתל אביב.

האתר הונגש לציבור ומאפשר לפגוש פיסות היסטוריה וטבע מרהיב. בסיוע רמ"י – הקרן לשמירה על שטחים פתוחים נסללה במקום טיילת רחבת ידיים הכוללת שבילי הליכה ואופניים פינות ישיבה עם ספסלים ושולחנות, גינה מטופחת עם מתקני משחקים עמדות תצפית נגישות וקיר פסיפס ייחודי – עבודת יד של נשות הכפר.

כמו כן, גשר וילהלם ההיסטורי על שפת הים שוחזר במימון רמ"י במסגרת פרוייקט שכלל את פיתוחו של תל תנינים ושפך נחל תנינים.

בוויז: שפך נחל תנינים

בדרום הארץ

שביל האור – חוף זיקים וחוף ניצנים

שביל האור נמשך לאורך 50 ק"מ עובר בין חופי הים והסביבה הצמודה בצפון הנגב המערבי באזור שבין ניצנים לזיקים ומהווה אתר נופש, פנאי וטיול.

חובבי היסטוריה ונוף ייהנו מסיור רגלי קסום לאורך מימיו התכולים של הים התיכון, דיונות זהובות, בריכת מי התהום של תוואי נחל שקמה ותצפית לעבר מפעל מים ייחודי להגדלת מי התהום באקוויפר החוף. באתר שבילים מוסדרים, פינות מנוחה ופיקניק וישנם 3 מסלולי טיול:

  1. אזור ניצנים: השביל היורד אל מורשת הרותם והשקמים אל החולות.
  2. אזור חוליקאת: מראש הגבעה אל הבוסתן במסלול מעגלי חזרה.
  3. אזור זיקים: מנקודת חציית השביל את הכביש, לעבר הים.

בוויז: חוף זיקים או חוף זיקים , חוף ניצנים.

פארק אקולוגי מצודת אשדוד

הפארק נבנה בדגש על הגנת הסביבה האקולוגית ברצועת החוף.

באתר הוקמו תצפיות, שבילים ופינות למידה בהן עוסקים בהקניית ידע וערכים בתחום שימור מיני צמחים ואזורי מחיה בטבע.

האתר מונגש לציבור עם משטחי עץ ואזורי ישיבה, ומתחמי תצפית בנוסף לצמחייה מקומית ומיני בוסתן להעשרת המגוון הביולוגי אשר תואמים את תנאי הגידול הייחודיים של קו החוף.

המקום נפלא לפעילות עם ילדים ולמידה על שימור מיני צמחים ואזורי מחיה בטבע.

בוויז: חניון חוף המצודה, מצודת אשדוד ים, אשדוד.

אתרי טבע נוספים לטיול משפחתי

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *