סקר “ידיעות אחרונות”: הליכוד מצמצם את הפער

המפלגות הקטנות שמגרדות את אחוז החסימה; גנץ ממשיך להוביל, אבל פער המנדטים מול הליכוד הולך ומצטמצם. סקר מנדטים עדכני של ‘ידיעות’

חודש לפתיחת הקלפיות ותמונת המצב הפוליטית שוב מתהפכת: סקר “ידיעות אחרונות” מראה הבוקר (א’) כי הימין מתחזק וסיכוייו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להרכיב ממשלה הם גדולים יותר, חרף העובדה שהליכוד היא לא המפלגה הגדולה ביותר.

לפי הדיווח הבוקר בעיתון, תוצאות הסקר מראות כי הסיפור המעניין ביותר יתחולל דווקא בקרב המפלגות הקטנות הנאבקות על אחוז החסימה – וככל הנראה יכריעו כיצד תיראה הממשלה הבאה. מפלגת “זהות” של משה פייגלין שמתקרבת לקו אחוז החסימה, למשל, טרם הכריזה במי תתמוך. למרות שפייגלין משתייך למחנה הלאומי, הוא לא שלל להצטרף לגוש השני בתנאי שהמצע שלו יתמלא – ובשל כך הוא מחוזר מצד שני המחנות.

גם “גשר” של אורלי לוי-אבקסיס שמגרדת את אחוז החסימה נמצאת במצב דומה, ומוכנה לתמוך במי שימלא את דרישותיה במקרה שתעבור, וכך גם אלי ישי המשויך באופן אוטומטי לגוש הימין.

בתשובה לשאלה אם הבחירות היו מתקיימות היום, עבור איזו רשימה הייתם מצביעים, רשימת “כחול לבן” של בני גנץ ויאיר לפיד ממשיכה להוביל עם 33 מנדטים, ואילו הליכוד זוכה ב-29 בלבד. עם זאת, מדובר בהיחלשות של גנץ שבסקרים קודמים כבר הגיע ל-35 מנדטים, ובצמצום הפער מול הליכוד.

על רקע ההיחלשות של גנץ דווקא מפלגת העבודה בראשות אבי גבאי, רושמת התחזקות ומגיעה ל-10 מנדטים. ברוב המפלגות האחרות, גם בגוש הימין וגם בגוש השמאל, נשמרת יציבות במספר המנדטים: יהדות התורה 7, חד”ש-תע”ל 7, ש”ס 6, איחוד מפלגות הימין 6, מרצ 5, הימין החדש 5, ישראל ביתנו 4 ומפלגת כולנו 4. רשימת רע”ם-בל”ד זוכה ל-4 מנדטים. מפלגת בל”ד, כזכור, נפסלה מהתמודדות בשבוע שעבר, אך הסוגיה צפויה להגיע לדיון בבג”ץ.

במערכת הפוליטית אומרים כי הבחירות יהיו דרמטיות בעיקר בשל מה שיתרחש בתחתית המפה, לאור הורדת אחוז החסימה ל-3.25 אחוז בקדנציה האחרונה. גם “גשר” של לוי-אבקסיס (2%) וגם זהות של פייגלין (3.1%) מתקרבות לרף הנדרש. שני שחקנים נוספים שתפקידם עבור נתניהו דרמטי במיוחד – כחלון וליברמן, נעים סביב 3.5% ועוברים בקושי. גם מרצ של תמר זנדברג, מתנדנדת בסקרים.

על השאלה “מבין האישים הבאים, את מי תעדיפו כראש הממשלה”, זוכה נתניהו לתמיכה של 38% לעומת 31% לגנץ ו-31% שהשיבו אף אחד או לא יודע. בסקר הקודם הפופולריות של נתניהו וגנץ הייתה גבוהה יותר: 40% לנתניהו ו-34% לגנץ. רוב הנשאלים בסקר, 53%, מאמינים שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, לעומת 27% שמאמינים שגנץ ירכיב אותה.

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.