תיעוד • האדמו”ר הרב פינטו: “הלב של מרוקו תמיד היה עם היהודים”

כינון היחסים בין ישראל למרוקו: האדמו”ר רבי יאשיהו פינטו, ראש אבות בתי הדין במרוקו בהתייחסות ראשונה, מפליג בשבחים על המלך ומבשר: תלמוד תורה ומדרשה חדשים ייפתחו בקזבלנקה • צפו בתיעוד

בשורת השלום בין ישראל למרוקו, התקבלה בהתרגשות רבה בקרב מאות אלפי יוצאי מרוקו בישראל ובעולם. ראש אבות בתי הדין במרוקו, האדמו”ר רבי יאשיהו פינטו, התייחס לפרסום והפליג בשבח המלכות והעומד בראשה המלך מוחמד השישי. צפו בתיעוד.

בראשית דבריו ממעונו שבקזבלנקה, אמר הרב פינטו כי היום הוא “יום גדול לעם ישראל, ששומעים שארץ ישראל ומרוקו נהיים יותר באחדות. תמיד הייתה אחדות, הלב של מרוקו והלב של היהודים תמיד היו בלב אחד”.

האדמו”ר הרב פינטו הביא בשיעורו שמשודר כמידי שבוע ממרוקו בשידור חי למאות אלפי צופים מכל העולם, את דברי המדרש, בפרשת בשלח, על פיו, את כל ההבטחות שהקדוש ברוך הוא הבטיח לארץ ישראל, ארץ זבת חלב ודבש, הוא נתן ובירך את האדמה במרוקו.

“אנחנו פה במרוקו”, סיפר, “אולי 20 ספרים שלנו כתבנו במרוקו. כל מי שנמצא במרוקו מרגיש קדושה וניצוצות של קודש, התעלות הנפש גדולה, דבקות והשגות גדולות בקדוש ברוך הוא”.

“כמה צדיקים קבורים פה”, הוסיף הרב פינטו, “2500 שנה של תרבות, תורה ומצוות. ה’אור החיים’ הקדוש יצא מפה, הרמב”ם יצא מפה, רבי חיים פינטו, רבי יעקב אבוחצירא,  רבי דוד בן ברוך, רבי עמרם בן דיוואן, כל הקדושים והצדיקים השרישו פה את השורשים”.

הוא התייחס למלך מוחמד השישי, ושיבח אותו: “מעל הכל יש כאן את המלך, שהקב”ה ירומם יחזק ויברך את מלכותו, מלכות של חסד ורחמים, מלכות של מידות טובות והנהגות טובות. מלך שכולו יושר לב ואצילות נפש, הוא וכל משפחתו היקרה וכל הסובבים אותו שכל אחד מיוחד מהשני”.

האדמו”ר הרב פינטו האריך ביחס החם של המלך ליהדות וליהודים: “ברוך ה’, ליהודים יש פה את כל מה שיהודי צריך ובצורה טובה ביותר. תפילות, יראת שמיים. ראינו בזמן של המגיפה איך נתנו כל דבר של יהדות ברוחב לב, בהתנהגות מיוחדת שאין כדוגמתה”.

ראש אבות בתי הדין במרוקו בירך בחום את המלך ואת משפחתו: “היום הזה זה יום גדול לברך את המלך באריכות ימים, ובשנות חיים, שהקב”ה ייתן לו כח על ממלכתו, ימים על ימי מלך תוסיף שנותיו לדור ודור, הקב”ה יחזק אותו, ירומם אותו, יושיע אותו וייתן בעזרת ה’ סייעתא דשמיא גדולה”.

הרב פינטו סיפר על ההיסטוריה של מרוקו עם היהודים ואמר כי “אם נביט נראה שיש רצף של אלפיים חמש מאות שנים, שבהן היה רק טוב מבית המלוכה וממרוקו ליהודים ולעם ישראל. אם זה בשואה כפי שאמרנו, שהיטלר שלח את וישי מצרפת, לבוא לבקש את כל היהודים שיתנו אותם להיטלר. אפילו הסבתא שלנו, אשתו של רבי משה, באיזור מגוריה היה כבר מחנה השמדה, היה לה כבר מספר על היד. היא הייתה ניצולת שואה, רצו להרוג אותה ולשלוח אותה לתאי גזים. כבר אספו את היהודים והמלך אמר לוישי, יהודים וערבים הם אותו דבר, אם אתה רוצה יהודים תיקח אותי ראשון, אם אתה רוצה שהיהודים יעשו טלאי צהוב – אני אשים ראשון”.

“ברוך השם, נלחמנו בכל כוחנו על הכשרות תהיה על הצד הטוב ביותר, ועוד נלחמים שהכשרות תהיה על הצד הטוב ביותר. צריכים להילחם על הגיטין, על הקידושין, על כל הדברים שהכל יהיה לתפארת עם ישראל, בקדושה ובטהרה על פי ההלכה, ועל פי כל דקדוקי ההלכה כמו שצריך, כמו שרבותינו ואבותינו הקדושים עשו, כמו שאבותינו ורבותינו הקדושים נלחמו ועשו, כך גם אנחנו מחוייבים ומצווים – צו השעה לעשות את זה”, הוסיף הרב פינטו.

הרב פינטו סיפר על פריחת מרוקו היהודית בימים אלו ועל הפעילות הרוחנית של ישיבת ‘שובה ישראל’ במרוקו: “ברוך השם, הקהילה של ‘שובה ישראל’ גודלת מיום ליום, עוד תלמידים, עוד משפחות, כעת פותחים מדרשה חדשה ברוך השם. בשבוע הבא יקום פה במרוקו תלמוד תורה, ‘חיידר’ לילדים של האברכים, על טהרת הקודש, עם יראת שמיים, עם עבודת השם, חינוך גבוה ביותר, נביא את המחנכים הגדולים מאמריקה, צרפת וארץ ישראל, שהילדים יצאו לתפארת, חכמים, גדולים בתורה ויראת שמים, שכל אחד יהיה גדול בתורה”.

“ברוך השם האברכים של הישיבה, למדו שחיטה, למדו להיות סופרי סת”ם, עבודת השם, נלחמים על הכשרות, הכל בקדושה וטהרה, ונמשיך, כי באנו לדרך, לא למחצה לשליש ולרביע, באנו להשלים משהו קדוש, דבר שהוא מיוחד ולעשות אותו קדוש וגדול וטוב ביותר”, אמר האדמו”ר לסיום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.