ליבסקינד יוצא להגנת החרדים ובמתקפה חריפה נגד לוקאץ הסתה מכוערת

זהו נתון מצוץ מהאצבע, שאפילו אילן לוקאץ’ לא טען אותו בתחקיר המקורי שלו. המצאה מוחלטת, שהיוותה המשך לקמפיין האנטי-חרדי שעליו הכריז הערוץ”. תקף העיתונאי והשדרן הבכיר

העיתונאי קלמן ליבסקינד מתח ביקורת חריפה על הכתבה ששודרה בסוף השבוע בחדשות 12, בה נטען כי החרדים זוכים להעדפה בהחלטותיה של ועדת החריגים המעניקה אישורי כניסה לישראל. בטור שפרסם ב’מעריב’, כתב ליבסקינד כי “אפילו מולקולה אחת של עיתונות לא הייתה בכתבת ההסתה המכוערת נגד חרדים, ואשר זכתה בטעות לכינוי תחקיר'”.

לדברי ליבסקינד, “עיתונות היא קודם כל עובדות ונתונים, ובכתבה של חדשות 12 לא הייתה ולו עובדה אחת, ולא היה ולו נתון אחד”. הוא הדגיש, כי הטענה המרכזית שעלתה מהכתבה של אילן לוקאץ’, לפיה “רק בשביל מגזר אחד שערי שמיים תמיד פתוחים”, לא זכתה לגיבוי בראיות: “האם יש מספרים, שמהם נבין מה יחס החרדים-חילונים בין מקבלי האישורים? לא. שום נתון לא הציגו בערוץ 12”.

“משגב מספר שבזמן האחרון הוא מסתובב הרבה בנתב”ג, ושהוא סופר בכל יום מי נכנס ומי יוצא. ‘דומיננטיות חרדית אדירה’, זו מסקנתו. יש מספרים? יש נתונים? יש עובדות? לא ולא. אורי משגב מ’הארץ’ חש ‘דומיננטיות חרדית’, ויותר מזה אנחנו לא צריכים”.

“מי שחי את עולם התעופה יודע שלפחות בקו מניו יורק יש דומיננטיות חרדית גדולה גם בימים של שגרה, ללא קורונה. ובכל זאת, אם כבר החלטתם לערוך תחקיר, לא כדאי להביא איזשהו נתון שהוא מעבר להתרשמות של אורי משגב? לדוגמה, קחו תחקירן, תעמידו אותו יומיים בנתב”ג עם מחברת ועיפרון, ותבקשו ממנו לספור חרדים. כאמור, אני לא בטוח שזה ילמד משהו, אבל לפחות נקבל תחקיר שיושב על נתון ששווה יותר מההתרשמות של כתב ‘הארץ'”.

ליבסקינד ציין, כי גם הטענות האנטי-חרדיות של המקורות האנונימיים שצוטטו בהמשך הכתבה לא זכו לביסוס כל שהוא: “למחרת הלכו בחדשות 12 עוד חמישה צעדים קדימה. בכתבת המשך על התחקיר מיום קודם, פולו-אפ בלעז, הזכיר הכתב מה היה בה, בכתבה מאתמול: ‘על פי עדויות וצילומים שנאספו בשבוע האחרון, כ-90% מהנוחתים הם חרדים’. ובכן, זהו נתון מצוץ מהאצבע, שאפילו אילן לוקאץ’ לא טען אותו בתחקיר המקורי שלו. המצאה מוחלטת, שהיוותה המשך לקמפיין האנטי-חרדי שעליו הכריז הערוץ”.

“ומי שלא הבין לאן חתר הערוץ עד לסיום כתבת התחקיר, לא היה יכול שלא להבין כשהגיעה שורת המחץ הזו: ‘קשה להתעלם מהרושם שחודש לפני הבחירות מטוסי החילוץ מביאים לנתב”ג רכבת אווירית של מנדטים לימין’. כמה מצביעי ימין כאלה הגיעו בזמן האחרון? 20? 200? 2,000? 20,000? מישהו יודע בכלל להוכיח שהגיעו ארצה יותר מצביעי ימין ממצביעי שמאל? בערוץ 12 אפילו לא ניסו להשיב לשאלה הזו. למה? כי השאלה הזו מחייבת עיסוק בנתונים, וכאלה כאמור לא היו לכתבי הערוץ”.

לסיכום עקץ: “עם הרושם של כתב ערוץ 12 אני לא יכול ולא רוצה להתווכח, אני רק יודע להגיד שבתשע הדקות ו-36 השניות של הכתבה הזו לא היה בדל ראיה לכלום. לא הוכח שחרדים מקבלים יותר אישורים מחילונים. לא הוכח שאנשי ימין מקבלים יותר אישורים מאנשי שמאל. בתום צפייה בכתבה הזו קשה להשתחרר מהרושם שבערוץ 12 ניסחו את שורת הסיכום שלה עוד לפני שיצאו לשטח למשימת איסוף הראיות, משימה שכפי שכבר ראינו לא העלתה דבר”. דברי ליבסקינד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.