נשיא ‘ועידת רבני אירופה’ פורש מרבנות מוסקבה: הבנתי שהישארותי בתפקיד תסכן את הקהילה היהודית במוסקבה

בהודעה לרבני אירופה ולראשי הקהילה כתב הגר”פ גולדשמידט; ‘עצוב ככל שאהיה מהנסיבות, ברור לי שהחלטתי לעזוב כעת היא לטובת עתיד הקהילה וכנשיא ‘ועידת רבני אירופה’, אמשיך לשרת כמיטב יכולתי את רבני והקהילות היהודיות באירופה’

לאחר 33 שנות בהן כיהן כרבה של מוסקבה הודיע נשיא ‘ועידת רבני אירופה’ הגאון רבי פנחס גולדשמידט על פרישתו  –  ‘עצוב ככל שאהיה מהנסיבות, ברור לי שהחלטתי לעזוב כעת היא לטובת עתיד הקהילה’  

בהודעה לרבני אירופה ולראשי הקהילה כתב הגר”פ גולדשמידט; ‘ברצוני להודות לקב”ה על הזכות וההזדמנות שניתנה לי ולרעייתי הרבנית תליט”א לקחת חלק בתחיה ההיסטורית של יהדות רוסיה, לקומם מחדש את קהילת הקודש לאחר עשרות שנים של ניתוק ולהקים מוסדות תורה וחינוך במוסקבה. שירתנו את קהילת הקודש ברגעים היסטוריים של יהדות רוסיה, בימים של מסירות נפש למען ‘לא תשכח מפי זרעו’, במשך 33 השנים האחרונות.

‘לאחר נפילת ברית המועצות. עשינו כמיטב יכולתנו בכדי לנווט ולבנות את הקהילה,  החל מהשנים המאתגרות של התוהו ובוהו של עידן הנשיא ילצין עד עתה בעידן הנוכחי כאשר השלטון האוטוריטרי ההולך ומתהדק מיום ליום.

‘כשהמלחמה הנוראה של החודשים האחרונים באוקראינה החלה להתגלגל, התקשינו לראות כל כך הרבה סבל אנושי ולשבת בחוסר מעש. הקמנו קרן בינלאומית לסיוע לפליטים ויצאתי למדינות אליהם נמלטו קהילות שלמות על טפייהן ומוסדותיהם. ככל שהזמן התקדם, ולמרות שנבחרתי מחדש לתפקיד הרב הראשי בחודש שעבר, הבנתי שהישארותי בתפקיד תסכן את הקהילה היהודית במוסקבה.  

‘עצוב ככל שאהיה מהנסיבות, ברור לי שהחלטתי לעזוב כעת היא לטובת עתיד הקהילה וכנשיא ‘ועידת רבני אירופה’, אמשיך לשרת כמיטב יכולתי את רבני והקהילות היהודיות באירופה, כולל את הקהילה היהודית במוסקבה. שה’ יברך וישמור על קהילת יהודי מוסקבה’.

תמונות מיוחדות במוסקבה. צילום אלי איטקין

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.