צפו: זעם באופוזיציה. נדחה חוק החלת הריבונות על יו”ש “נחשף הפרצוף האמיתי”

יריב לוין בתגובה להפלת החוק: “נפתלי בנט וגדעון סער שהבטיחו לשמור על ערכי הימין חשפו היום שוב את פרצופם האמיתי כשהפילו את החוק החשוב הזה. אנו נעשה הכל כדי להפיל את ממשלת השמאל, ולהחליף אותה בממשלה לאומית אמיתית.”

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק החלת הריבונות של מדינת ישראל בחבלי יהודה והשומרון, התשפ”א-2021 של חבר הכנסת מכלוף מיקי זוהר, אליה הוצמדה הצעה דומה של ח”כ שלמה קרעי. לאחר הצבעה שמית תמכו בהצעה 50 מול 64 שהתנגדו.

מוצע לקבוע שהחוקים והריבונות של מדינת ישראל יחולו על כל מרחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון. שר המשפטים יהיה רשאי להתקין תקנות בכל הנוגע לביצוע החוק, לרבות זכויות וחובות, באישור ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת.

בדברי ההסבר נכתב: “בשנות ה-70 לתקומתה של מדינת ישראל, ולאחר יובל שנים לחזרתו של עם ישראל לחבלי מולדתו ההיסטורית ביהודה והשומרון מתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית ועל יסוד החלטת עצרת האומות המאוחדות, מוצע כי מדינת ישראל תחיל את חוקיה ואת ריבונותה על מרחבי ההתיישבות ביהודה והשומרון, וזאת על מנת לקבע את מעמדם של מרחבים אלו כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל הריבונית.”

ח”כ מיקי זוהר: “הצעת החוק הזו שוב תראה ותחשוף מי האידאולוג בכנסת הזו, מי מאמין בדרך שלו, ומי האופורטוניסט ומי זה שמחפש תפקידים לעצמו ולחבריו. אני אבין ואני אקבל את זה כשמנסור עבאס ורע”ם יצביעו נגד החוק, אבל כשהימין בממשלה הזו יצביעו נגד החוק הזה הם יוכיחו לציבור פעם נוספת שהם באו לכנסת בשביל ג’ובים, בשביל תפקידים, בשם האופורטוניזם, לא בשם מהאידיאולוגיה ולא בשם הערכים.”

ח”כ שלמה קרעי: “יש היום אזרחים סוג א’ שגרים בין גדרה לחדרה, אזרחים סוג ב’ שגרים בפריפריה, ואזרחים סוג ג’ שגרים בהתיישבות ביהודה ושומרון שחוקי מדינת ישראל לא חלים עליהם, רק באישור של אלוף הפיקוד. אני מדבר על חוקים אזרחים כדי שיוכלו לבנות פרגולה כל אזרחי מדינת ישראל הולכים לפי החוק אבל שם צריכים אישור של אלוף הפיקוד. זו התנהלות שמתאימה למדינה תחת שלטון צבאי ולא מתאימה למדינה דמוקרטית.”

שר המשפטים גדעון סער השיב: “שמעתי את חבר הכנסת מיקי זוהר מתייחס לכך שבקדנציה הקודמת נתניהו רצה להחיל את הריבונות אבל כחול לבן מנעו את זה ממנו ותהיתי כמה אפשר להיות רחוק מהאמת. בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול-לבן, שאני יחד אתכם הצבעתי עליו בכנסת הקודמת, שנתניהו הציג, ובצדק, את ההישג המרכזי שבכל המבנה הפריטטי ובכל זכות הווטו, החריג היחיד זה עניין הריבונות ושהוא יכול להביא את הריבונות החל מהתאריך 01/07/2020 לדיון בקבינט ובממשלה ולאישור בממשלה ובכנסת.

יש עוד סעיף שבו מפורט שאם רוה”מ ירצה להביא את ההצעה בפני הכנסת הוא יכול לעשות את זה גם באמצעות חבר הכנסת כהצעת חוק פרטית, ובלבד שיהיה מסיעת הליכוד. כלומר אתה ח”כ זוהר, יושב ראש סיעת הליכוד בכנסת הקודמת יכולת היית להביא בתקופת ממשלת נתניהו ועוד בתקופת הנשיא טראמפ, בחלון ההזדמנויות הנדיר הזה יכולת להביא הצעה בנושא הריבונות והיה לה רוב בכנסת.

יתרה מכך כל ילד יודע שנתניהו כשהגיע להסכמים המדיניים עם איחוד האמירויות התחייב רוה”מ כתוארו דאז בפני הממשל האמריקאי להשעות למספר שנים את נושא הריבונות.”

ח”כ יריב לוין, יו”ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, בתגובה על הפלת חוק החלת הריבונות: “ממשלת בנט-לפיד הוכיחה היום פעם נוספת שמדובר בממשלת שמאל רעה. הממשלה שהבטיחה להיות “עשר מעלות ימינה” הפילה לפני זמן קצר הצעת חוק שנועדה להחיל ריבונות בשטחי יהודה ושומרון.

נפתלי בנט וגדעון סער שהבטיחו לשמור על ערכי הימין חשפו היום שוב את פרצופם האמיתי כשהפילו את החוק החשוב הזה. אנו נעשה הכל כדי להפיל את ממשלת השמאל, ולהחליף אותה בממשלה לאומית אמיתית.”

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.