583 אלף ישראלים שהו בבידוד, מאז תחילת משבר הקורונה

בישראל יש חוקר אפידמיולוגי אחד על 300,000 איש

583 אלף ישראלים שהו בבידוד, מאז תחילת משבר הקורונה. כך נחשף היום (שלישי) בוועדת הקורונה בכנסת. יו”ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון (כולנו בליכוד) בירכה על הגידול במספר החוקרים האפידמולוגים. “הקורונה האירה באור-חדש את ההזנחה רבת-השנים במערך בריאות הציבור, ויש לברך על הגדלת מספר החוקרים –המחזקת מערך זה, ולעקוב כי הרחבה זו לא תהיה זמנית”.

יוזם הדיון, יעקב טסלר (יהדות התורה) הדגיש כי מנתונים שפורסמו בשבוע שעבר, עולה כי בישראל יש חוקר אפידמיולוגי אחד על 300,000 איש, לעומת חוקר אחד לכל 2,000 איש, במדינות המערב המתוקנות. מיעוט החוקרים גורם לעיכובים מתמשכים בחקירות האפידמיולוגיות ולקריסת המערך כולו. כתוצאה מהיעדר נתונים עדכניים, נכנסים אזרחים רבים לבידוד שלא לצורך ושכונות או ערים מוכרזים כאזורים מוגבלים. הוא ציין כי מספרי החולים שמפרסם משרד הבריאות הוא חולה-למספר האוכלוסייה, ולא לפי חולים למשקי-בית, ויש להקפיד גם על פרסום נתון זה.

לדברי ליאורה וילנסקי, אחות מפקחת ארצית בבריאות הציבור במשרד הבריאות, כ-900 חוקרים פועלים כיום, אך 50 התקנים שהוספו לאחיות האפידמיולוגיות הוגדרו במפורש – כזמניות. גויסו סטודנטים לרפואה דוברי שפות שונות – כחוקרים. 350 החוקרים שגויסו בחודש שעבר אינם עובדי המשרד, אלא המשרד רק משלם את שכרם. חקירה נמשכת בין שעה למספר שעות, ובדרך כלל נפתחת חקירה כבר ביום קבלת התוצאה החיובית. 4% מסרבים להשיב על שאלותינו, וכ2%-1% איננו מצליחים להשיג. מתחילת המשבר, לפני שמונה חודשים, 583 אלף שהו בבידוד, כיום יש כ-58 אלף מבודדים – וכ-17,000 מתוכם נכנסו לבידוד כתוצאה מהחקירות האפידמיולוגיות, והשאר מאיכוני שב”כ ומהיחשפות למסלול החולה-המאומת.

לדברי פרופ’ חגי לוין, יו”ר איגוד רופאי בריאות הציבור, “נכנסנו למשבר הקורונה במספר-חסר אחיות בריאות הציבור, וכך גם השכר הנמוך שלהם. הגענו למשבר בתת-תקינה ובתת-שכר. מתחילת המשבר אמרנו שצריך לשפר את מערך בריאות הציבור, והשר והמנכל הנוכחיים אכן עשו זאת. יש להגדיל את כוח האדם המקצועי המוביל את החקירות המעמיקות, בדיקה יזומה ויסודית, שנדרשת לכך מומחיות. יש להכין תכנית לאומית כדי למשוך כח אדם איכותי לתחום זה. התקינה בתחום זה לא השתנתה כבר ארבעים שנה – והגיעה העת לשנות זאת.

לפי יואב גל, ראש חטיבת בינה בפיקוד העורף, כ-250 עתודאים עובדים כחוקרים אפידמיולוגים, וכן למשימות נדרשות נוספים. לדבריו, כ-58,000 שהו עד כה במלוניות הקורונה, ו-57,000 במלוניות בידוד. בימים אלו שוהים במלוניות כ-2400 חולים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.