הכתובה שמסעירה את יהודי פירנצה

הכתובה בת 300 שנה מאששת את הקביעה ולפיה הקהילות היהודיות באיטליה ריכזו חתונות במיוחד לערב פסח – סיון תשע”ט

כתובה מפוארת שנכתבה לפני יותר משלוש מאות שנה בפירנצה שבאיטליה מסעירה בימים האחרונים את אוצרי העתיקות והקהילה היהודית באיטליה. הכתובה הנושאת את התאריך י”ד בניסן התס”ב שהוא ערב חג הפסח שבו למרבה הפלא התקיימה החופה בפירנצה.

רבה של רומא וסגן נשיא ‘ועידת רבני אירופה’ הרב שמואל די סייני שליט”א אמר כי הוא הופתע מאוד כששמע לראשונה שברומא נהגו לערוך נישואין בערב פסח. ‘מזה כמה שנים שאני חוקר את התופעה הזו ולפיה הקהילה היהודית ברומא נהגה לרכז כמות גדולה של מועמדים לנישואין ולערוך את חופתם וסעודת המצווה דווקא בערב פסח. אבל אם עד עתה חשבתי שזה היה רק ברומא הנה אני מתוודע כעת כי גם בפירנצה ובאורבינו ערכו חתונות בערב פסח’.

הרב די סייני אומר עוד כי לפי המחקר שעשה הסיבות לכך הן; ‘כיון שיום זה הוא היום האחרון לפני ספירת העומר בהם אסור עפ”י ההלכה לערוך חופות וכן הדלות והעניות שהייתה בזמנו הביאו לכך לערוך כמה שיותר חתונות בכדי שיוכלו לנצל את החמץ שברשותם לפני שייאלצו לבערם. אני מעריך שחופות אלה נערכו בערב. לאמור; ליל בדיקת חמץ ולא ביום י”ד עצמו’.

הכתובה המפוארת במיוחד שנתגלתה באקראי בארכיב ארגון יהודי בפירנצה היא גדולה ומרשימה ונכתבה על גבי קלף. הועברה ע”י הארגון לבית המכירות הבינלאומי ‘קינג דויד’ והיא תוצג למכירה פומבית בימים הקרובים במחיר התחלתי של 20 אלף דולר. עפ”י ההערכת בית המכירות מחירה יגיע לכ – 50 – 40 אלף דולר.

הכתובה הנושאת, כאמור, את התאריך י”ד בניסן התס”ב ( 12 באפריל 1702 למניינם) מעוטרת בעיטורים צבעוניים, חלקם הגדול בזהב ומקושטת בציורים נפלאים של חתן וכלה בבגדים איטלקיים חגיגיים ולצדם ציורי אריות וסוסים אצילים. שמו של החתן החתן הבחור שלמה מנחם בן היקר שמואל מאיר מאורבינו וחתימות העדים מתנוססות כפי שנהוג עפ”י מסורת ישראל בתחתית הכתובה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.