“זְ’מְעָה מְבָּרְכָּה מְסְעוּדָה. סיכום סוף השבוע למסע הנשים למרוקו

אְלְיָהוּ לְנָבִי יְכּוּן מְעָכְּ פָיְן מָא מְשִׁית  ווּפָיְן מָא זִית: מירי גפן מסכמת את סוף השבוע למסע הנשים של קול ברמה למרוקו

שבוע טוב מפאס שבמרוקו. שבוע של מזל מבורך, שאליהו הנביא יהיה אתכם באשר תלכו ובאשר תבואו.

אחרי שבת מרוממת, עם מטעמים טובים, הטענת הנפש והגוף, תפילת אמהות ברוב עם, שירה ואפילו גשם זה הזמן לסכם את הימים העמוסים, האחרונים במסע למרוקו של 65 נשים מאזינות הרדיו. את המסע ארגנו רדיו קול ברמה וחברת קזבלנקה תור ליינס בהנחיתה של הרבנית האמנית חדוה לוי.


ביום חמישי האחרון, יצאנו לטייל בפעם האחרונה ברחובותיה הססגוניים של מרקש.

טיילנו בין רחובות וסמטאות העיר. פסענו בקצב תיפוף הדרבוקה ובשילוב שירי האמונה ששרנו. נראה היה שזו הופעת השנה לתושבי מרקש. (האנשים שחיים שם בעוני ובפשטות לא רגילים להופעות ולשואו) כל הרוכלים יצאו מהבוטקות. הצטרפו במחיאות כפיים ובלחיצה על כפתור מצלמתם. פניהם זרחו מאושר על אוירת השמחה שהוספנו לקושי ועמל חייהם.


ב”קצב” הזה הגענו עד לבית קברות היהודי במרקש. שם טמונים גדולי עולם. מדובר בבית עלמין ישן אך משופץ ובקברים בני מאות שנים – כך שבהרבה קברים נמחק השם מעל הקבר. בין הצדיקים הקבורים בבין העלמין  קבור רבי שלמה אביטבול זצ”ל שחיבר את הפיוט הידוע של ” יפה ותמה”

“יפָה וְתַמָּה תּוֹרָה תְּמִימָה הַנְּעִימָה
מִי יוּכַל לְהַעְמִיק בְּסוֹדֵךְ סוֹד אֱלֹהִים חַיִּים”.

כמה מרגש היה למצוא עצמנו עומדות מול קברו של רבי שלמה אביטבול זצ”ל כשבוע לפני חג מתן תורה ושרות את הפיוט המדבר במעלת התורה.

זו היתה החויה האחרונה שלנו בעיר מרקש.

אֶוָו’ה בְּזָאעְת מרקש!!


משם שמנו פעמנו לעבר העיר פאס. 7 שעות נסיעה מפאס למרקש. נסיעה ארוכה זו היתה שווה.משום שגולת הכותרת של מסענו למרוקו היתה ההילולא הגדולה וההסטורית של הצדקת ללה סוליקה ע”ה שכן פעם ראשונה בהסטוריה חגגו השנה את ההילולא בתאריך פטירתה המדוייק שהתגלה רק לאחרונה. אנו זכינו להיות שם בתאריך הסטורי זה.

לאחר 7 שעות נסיעה הגענו לבית העלמין בפאס. הרגשנו תחושה עילאית כאילו הצדקת ללה סוליקה מחכה לנו.

הוכן עבורנו בתוך בית העלמין אוהל  מרוקאי ענק  עשיר ביופיו, שולחנות ערוכים באוכל שכיבד את השולחן המרוקאי. לאחר סעודת המצוה לכבוד ההילולא החלה חפלה, מוזיקה ורקודים שנמשכו עד שעת לילה מיוחדת והותירה את הלבבות באורות גבוהים. טרם צאתנו מבית העלמין נגשנו לקברה של הצדקת ללה סוליקה. הלבבות נפתחו בתפילה ובבקשה לגאולה וישועת עם ישראל.

שעת לילה מאוחרת הגענו למלון 5 כוכבים בפאס. עייפות אך מרוצות.

בוקר שישי. בוקר מרגש של טקס הפרשת חלה עולמית יחד עם הרבנית חדווה לוי ובחסות “קמח רובינפלד”. הטקס הועבר בתוכנית מיוחדת ברדיו קול ברמה.

יום שישי. הילולת הצדקת ללה סוליקה ממשיכה. בישולים והכנות לשבת הרי לא היה לנו השבוע. אז במקום לעשות ספונז’ה בבית החלטנו  לנצל את הזמן וללכת שוב לתפילה בקבר הצדקת ללה סוליקה. הגענו אליה לבקש שנית עבור גאולת עמ”י. לאחר ששפכנו ליבנו בתפילה. שמנו פעמנו לעבר שוק מקומי.


מסתבר שלא ידענו שיום שישי זהו זמן של תפילת שישי של המוסלמים והשוק יפתח רק בשעה 4.

שבת בפתח. כיסופים לארץ ישראל ולמשפה שהשארנו בארץ ובעיקר כיסופים לנועם שבת המתקרבת.

עברנו שבת מדהימה. הכל היה בה. מטעמים טובים. תפילה בצוותא וגם מנוחת הנפש והגוף.

הַמַּבְדִּיל בֵּין קֹדֶשׁ לְחֹל
וגם אליהו זכור לטוב
וְכַכּוֹכָבִים בַּלָּיְלָה.

שיעורה של הרבנית חדווה לוי, סעודת מלווה מלכה וריקודים שליוו את יציאת הנשמה היתרה והטענת הנפש להמשך המסע מחר.

להתראות  מחר בדף נוסף למסע.

בשבילכם ובשבילי רדיו קול ברמה.

הכותבת מנהלת משרד הרדיו מירי גפן שמלווה את המסע למרוקו

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.