“לראשונה חגגנו כיהודים”: כך עבר חודש החגים של יהודיות שחולצו מכפרים ערבים

עשרות נשים יהודיות וילדיהן שחולצו במרוצת השנה שעברה מכפרים ערביים יכלו לחגוג את חגי תשרי כיהודים, אצל חלקם לראשונה בחייהם. יהודייה שחולצה מחברון אחרי 15 שנות סבל כתבה: “אני עדיין לא קולטת שהייתה לי סוכה כשרה למהדרין, סוכה משלנו שהיה בה שפע של אור חום ואהבה”

אחרי שהיו שבויות במשך שנים רבות בכפרים הערביים, חלקן מסתירות את זהותן היהודית וחלקן התאסלמו וגידלו את ילדיהן כמוסלמים, חודש החגים האחרון היה הפעם הראשונה של עשרות נשים יהודיות שחולצו במרוצת השנה שעברה באמצעות יד לאחים, לבטא בגלוי את יהדותן.

אצל כמה מהן נדלק הניצוץ היהודי בראש השנה ובאחרות ביום כיפור, בחלק מהמקרים זה קרה בסוכות והיו כאלו שהתעוררו בשמחת תורה – אבל הצד השווה שבהן היו ההתרגשות להתקרב לה’, השמחה להרגיש שוב חלק מהעם היהודי והניקיון של שכבות רבות של אבק שהסתירו על נשמתן.

התגובות החמות היו מלאות שמחה ותודה. “אני אתמול נגעתי בספר תורה וממש בכיתי. ביקשתי שהכול יתהפך” כתבה אחת מהן שעומדת לפני משפט על עתיד ילדיה. “אני רוצה לחזור להדליק נרות שבת” כתבה אחרת, ואילו ניצולה נוספת רשמה “הרגשתי נחנקת ובכיתי כל החג של יום כיפור. הרגשתי שזה המקום האמיתי שלי”.

הסיפור המרגש ביותר ללא ספק היה של אישה יהודייה שחולצה מחברון בשנה שעברה אחרי 15 שנות סבל, שהספיקה לאחרונה להקים בית יהודי כשר עם יהודי שהכירה, וחגגה אתו את החג יחד עם חמשת ילדיה.

בהודעה נרגשת ששלחה לעובדת הסוציאלית שמלווה אותה היא כתבה: “הרגשתי שמחה כמו שלא הייתי מעולם. בעיקר התמקדנו עם הילדים בחוויות של היהדות. אחרי שלא הייתה לנו סוכה שלנו מעולם, אני עדיין לא קולטת שהייתה לי סוכה כשרה למהדרין, סוכה משלנו שהיה בה שפע של אור חום ואהבה. זו הייתה חוויה יוצאת מהכלל והתעקשנו לאכול רק בסוכה כל החג. אני מודה לאלוקים על כל יום ויום שקיבלתי מחדש במתנה”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.