צרה נוספת- אירוע מוחי מתרחש יותר אצל חולי קורונה

המחקר נערך בשני בתי חולים בעיר ניו-יורק

חולים עם COVID-19 מצויים בסיכון גבוה יותר משמעותית לאירוע מוחי איסכמי, בהשוואה לחולים עם שפעת, כך עולה מנתונים משני בתי חולים בניו-יורק שפורסמו במאמר בכתב העת JAMA Neurology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים מטרתם כעת הייתה להשוות את שיעור אירועים מוחיים איסכמיים בין חולים עם COVID-19 ואלו עם שפעת.

המחקר נערך בשני בתי חולים בעיר ניו-יורק וכלל את כל המבוגרים שפנו למחלקות לרפואה דחופה או אושפזו עם COVID-19. כמו כן, החוקרים אספו נתונים אודות מבוגרים שפנו לחדרי מיון או אושפזו לבית החולים בתמונה של זיהום בשפעת A או B. התוצא העיקרי היה אירוע מוחי איסכמי.

מדגם המחקר כלל 1,916 חולים עם COVID-19, כאשר מבין אלו, 31 חולים (1.6%) אובחנו עם אירוע מוחי איסכמי חד. הגיל החציוני של חולים עם אירוע מוחי עמד על 69 שנים, 58% מהם היו גברים. אירוע מוחי היה הסיבה לפניה לבית חולים בשמונה מקרים (26%).

לשם השוואה, 3 מבין 1,486 חולים עם אבחנה של שפעת (0.2%) אובחנו עם אירוע מוחי איסכמי חד.

לאחר ההתייחסות לגיל, מין וגזע, הסבירות לאירוע מוחי הייתה גבוהה יותר עם COVID-19, בהשוואה לשפעת (יחס סיכויים של 7.6, רווח בר-סמך 95% של 2.3-25.2).

הקשר נותר גם לאחר ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לגורמי סיכון למחלות כלי דם, תסמיני הזיהום הנגיפי ואשפוז ליחידת טיפול נמרץ.

החוקרים מסכמים וכותבים כי מנתונים אלו עולה כי כ-1.6% מהמבוגרים עם COVID-19 שפנו לבתי חולים אובחנו עם אירוע מוחי חד, שיעור גבוה יותר של אירועים מוחיים איסכמיים בהשוואה לזה שתועד בקרב חולים שפנו בשל שפעת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.