היסטוריה בארמון: הרבנים נפגשו עם שר החינוך לביטול הגזירה

כשהוא נושק לגיל 100 צעד זקן ראשי הישיבות לארמון וסטמינסטר, שם נועד יחד עם רבנים נוספים לפגישה היסטורית עם שר החינוך הבריטי, שעד למועד קיומה נשמרה בסוד . המטרה: ביטול הגזירה המרחפת על הציבור החרדי באנגליה • כל הפרטים. ויש גם תיעוד

מחזה היסטורי ונדיר נצפה בצהרי יום חמישי האחרון בבית הפרלמנט הבריטי ברובע וסטמינסטר בבירת הממלכה המאוחדת, כאשר שלושה מגדולי וזקני הרבנים צעדו יחדיו כשהם נבלעים לתוך הארמון הענק והעתיק, שם נועדו עם שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו נוכח גזירת החינוך המרחפת על היהדות החרדית ברחבי אנגליה.

שלושה הרבנים, ראש ישיבת הרמה; הרה"ג הישיש רבי אליקים שליזנגר, חבר הבד"ץ של התאחדות קהילות החרדים; רבי שלום פרידמן, וגאב"ד ראדומישלא; הגאון רבי דוד הלפרין, הגיעו לפגישה ההיסטורית והמלכותית עם שר החינוך הבריטי, על מנת להשפיע עליו שיורה על ביטולה של הגזירה הקשה עליה חתום משרד החינוך הבריטי, המכריחה את כלל מוסדות החינוך העצמאיים ללמד את הילדים תכנים שאינם הולמים חינוך חרדי, ואף לא חינוך דתי.

בשנתיים האחרונות, ולאור לחץ כבד שהופעל על השלטונות על ידי ארגונים אנטי-דתיים, דורשת הממשלה מהמוסדות היהודיים ללמד גם תכנים לא ראויים. כך למשל נדרשים מוסדות החינוך להתחייב שאם מלמדים בחומש בראשית על בריאת העולם, הם יידרשו ללמד במקביל גם על תיאוריית דרווין, ולחנך את התלמידים כי שתי השיטות הן אפשריות ולגיטימיות. בנוסף נדרשים המוסדות ללמד דברים אסורים וגרועים ביותר, שלבטח אינם תואמים את אורח החיים החרדי האמון על כללי הצניעות.

בציבור החרדי בלונדון שוררת דאגה רבה ועמוקה בפרט בתקופה האחרונה שבה מתרבים המסרים המאיימים שמועברים למוסדות על ידי משרד החינוך, כששם מדווחים על חשש הולך וגובר מסגירת מוסדות לימוד. רק בשבועיים האחרונים הופיעו פקחי משרד החינוך לביקורי פתע במוסדות של חסידי ויז'ניץ, סקווירא וסאטמר, וכן במוסדות של קהילות נוספות, כשהם דואגים להותיר מאחוריהם הוראות קשוחות, שלדברי העסקנים, מכניסות את מוסדות החינוך למצב של חוסר וודאות באשר לעתידם ולעתיד אלפי התלמידים הולמדים בהם, דבר שכאמור מהווה איום חמור ביותר על עולם התורה ברחבי אנגליה ועל עצם קיומו של הציבור החרדי ברחבי הממלכה.

לאור כך הועלו גדולי העסקנים אפשרות לקיים פגישה היסטורית בדרג עליון בין גדולי הרבנים לבין שר החינוך הבריטי לצד בכירים נוספים במשרדו, בניסיון להביא לשינוי המצב הקיים והמאיים על היהדות החרדית המקומית. לראש משלחת הרבנים הצטרף זקן ראש הישיבות, הגר"א שלזינגר, שמתוך דאגה עמוקה לעתיד עולם התורה החליט להיכנס בכל כוחותיו לעובי הקורה, ולהוביל את המערכה ללא פשרות כלשהן.

לפגישה ההיסטורית – שעד למועד קיומה נשמרה בסוד והתאפשרה הודות לפעילותם המואצת של בכירי עסקני הציבור החרדי בלונדון, בהם הרב הערשל גליק והרב שרגא שטרן – קדמו הכנות מיוחדות של הרבנים המשתתפים. מביתו של הרב שלזינגר מסרו, כי חרף גילו המופלג גזר על עצמו הרב יום תפילה ותענית להצלחת הפגישה. כמו כן, יום קודם לכן שב הרב פרידמן מביקור בהונגריה, שם השתטח על ציונו של רבי ישעי'לה מקרעסטיר זי"ע והעתיר בתפילה להצלחתה של הפגישה.

בתום אסיפת הכנה, שנערכה בביתו של הרב שלזינגר, שבה שבו הרבנים והדגישו כי אין מקום לפשרות ולשינויים, יצאו הרבנים לבית הפרלמנט, שם המתינו לבואם שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו. בהופעתו לפגישה ציין שר החינוך הבריטי, כי נערך באופן מיוחד לפגישה עם הרבנים, והביע אליהם הערכה רבה. בפגישה נשא הרב שלזינגר דברים מרגשים אותם הכין מראש, שעה שהוא מחזיק בכתב יד מיוחד של מרן החתם סופר זי"ע כסגולה ולשמירה. רגע מיוחד נרשם כשהרב שלזינגר פרץ בבכי במהלך נאומו, אשר ריגש את כל הנאספים והותיר רושם עז על שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו. כן נשא דברים הרב פרידמן, שהרחיב על בריאת העולם מזווית עינו של כל יהודי מאמין, והוסיף כי אין ולא קיימת דרך אחרת ללמד את הילדים אודות בריאת העולם, וכי הדבר אינו נתון לפשרות כלשהן. גם הגר"ד הלפרין והרב עקיבא אדלר הזכירו את הפעולות של פקחי משרד החינוך, המושפעים מאותם ארגונים אנטי-דתיים, ומתנהגים בארגרסיביות יתירה כלפי מוסדות החינוך, והפצירו בשר שיטפל בעניין, שמצידו הבטיח כי אכן יעשה זאת. יחד עם זאת ביקש השר מהרבנים, כי מסקנות הפגישה העיקריות יישארו בין כותלי הפרלמנט, וכי לא יידלפו לציבור.

יצויין, כי עסקנים שליוו את הרבנים בדרכם לפגישה ההיסטורית תיארו את הרגעים ככאלו שהזכירו את התיעוד הנדיר שבו נראים גדולי רבני אירופה של תחילת המאה ה-20, ובראשם החפץ חיים, כשהם מגיעים לאירוע 'הכנסיה הגדולה הראשונה' לדון בבעיות של היהדות בשנת 1923.

אחד מבכירי העסקנים הפועל רבות בעניין, סיפר, "כי הפגישה היה מעמד היסטורי שהפך לשיחת היום ברחבי לונדון בשל העובדה שזו הפעם הראשונה שנערכת פגישה כזו שבו יורדים משלחת רבנים להפציר בבכירי הממשל למען היהדות החרדית ועתידה הלוטה בערפל".

העסקן התייחס לגזירה עצמה וטען בנחרצות, כי "על היהדות החרדית מרחפת גזירה עצומה ואיומה שמשאירה שתי אופציות בלבד. או שציבור היראים לדבר ה' יצטרך לברוח בסופו של דבר, או שיסרבו בתוקף ליישם את ההוראות, ויצטרכו ללמד את הילדים באופן בלתי ליגאלי, דבר שכמובן יהפוך כל יהודי חרדי לעבריין שמקומו ע"פ חוק בכלא. ייתכן וזה נשמע כמו משהו ששייך לפעם, לפני 80 שנה ויותר, אך זו המציאות בפועל. ממש אבסורדי. כאן בלונדון מאוד מאוד חוששים".

עוד הוא מוסיף, כי "ביטול הגזירה הוא משימה קשה ביותר, לאור העובדה שאותם ארגונים לוביסטיים כבר חדרו עמוקות בכל חור אפשרי ושולטים בכל המסדרונות, וכעת לאחר פגישת הרבנים ההיסטורית מקווים שנמצאה הדרך דרכה יצליחו לפעול לישועה גדולה במהרה. אחרת המצב הקיים עלול להתדרדר במהירות למקומות שירעידו אמות הסיפים, וזה מאוד מאוד קרוב. זקוקים לישועה גדולה".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. עלינו לחזור ולזכור גם היום, שכמו שהיה בימים ההם כן הוא גם בזמן הזה, שמה שרוצים להתערב בסדרי הלימודים במוסדות התורה, זה בגלל הקנאה להתורה המביאה חכמה ומדות טובות. ובשנים האחרונות מתגברת קנאה זו ביותר, כי מעת שהתחיל להתפשט כלי הטעכנאלאגיע המסוכנים, הנוער בבתי ספר הכלליים הולכים ומתדרדרים מאד, כי גירוי היצר התמידי וריבוי הידיעות השונות מבלבל שכלם ומבטל כח הריכוז שלהם, ומשתקעים בפשעים ובתאוות מגונות. ועל זה יכולני להעיד מתוך פגישותי עם רבבות ילדים במשך עשרות שנים, שבשנים האחרונות הולך ומתרחב ובולט יותר ויותר היתרון של הלומדים בבתי ספר תורניים על הלומדים בבתי ספר כלליים, שהם מצליחים יותר ברוחניות וגם בגשמיות. וזהו עיקר הגורם שדוקא בשנים האחרונות התחילו להתאמץ ביותר לבטל תינוקות של בית רבן מלימוד התורה, וללמדם לימודי כפירה ופריצות, כדי לבטל היתרון שלהם.

  לכבוד אחינו בני ישראל תושבי ניו יארק ולונדון ודי בכל אתר ואתר.

  הנה נתפרסם על ידי משרד החינוך בניו יארק, שרוצים להתערב בסדרי הלימודים של מוסדות החינוך הפרטיים של היהודים, להכניס בהם לימודים בלתי רצויים, ולבטלם מלימוד התורה. ושמעתי מכ"ק אדמו"ר מוויזניץ שליט"א מלונדון, שגם בלונדון סובלים לאחרונה מגזירה כזו. וכן נשמע משאר מקומות.

  בזמן כזה ראוי להתבונן, מהו הגורם לזה שדוקא לאחרונה התחילו פתאום בכל המקומות להתאמץ מאוד להתערב בלימודי מוסדות התורה הקיימים כבר עשרות שנים.

  התשובה לזה היא, דהנה עיקר השנאה ששונאים אומות העולם לישראל, באה מקנאה, שמקנאים לישראל שקיבלו את התורה הקדושה. כן אמרו חז"ל במסכת שבת, שלזה נקרא הר חורב שניתנה עליו התורה בשם סיני, מלשון שנאה, שמשם יצאה שנאה לאומות העולם על ישראל. וכתב הרמב"ם באגרת המפורסמת שכתב ליהודי תימן, שאפילו כשהגוים בעצמם אינם יודעים טעם שנאתם אלינו, שאינם רואים חשיבות התורה, הנפש שלהם רואה ומרגיש זאת, ומזה יוצא הקנאה המביאה להשנאה, וזה גורם להם להתאמץ לבטל בני ישראל מלימוד התורה.

  ולכן מלכות יון שהיו לקויים ביותר במדת הקנאה, התאמצו ביותר להשכיח התורה מישראל, כמו שביאר המהר"ל בספרו נר מצוה, שלכן מצינו שהנביא דניאל ראה בחלומו מלכות יון בצורת נמר, כי טבע הנמר להרוג את אחרים אפילו כשאינו רעב, כי חושש שיהיה לאחר שום מעלה יותר ממנו, וכן מלכות יון התאמצו מאוד לעקור את התורה אפילו כשלא היתה להם כל תועלת מכך, רק מפני גודל קנאתם בישראל שיש להם התורה, אשר אין חכמה כחכמת התורה.

  והנה עיקר קיום התורה הוא על ידי תלמוד תורה של תינוקות של בית רבן, אשר גירסא דינקותא לא משתכחא. ולכן אמרו חז"ל על יהושע בן גמלא, אלמלא הוא נשתכחה תורה מישראל, שהוא תיקן להושיב מלמדי תינוקות בכל עיר. ולכן כשעמדה מלכות יוון הרשעה על עם ישראל להשכיחם תורת ד', גזרו מלכי יון על ישראל שלא ילמדו תורה לילדיהם, רק לימודי חול של היוונים. והם אמרו, שעשו את החוק הזה בשביל דאגתם לטובת הילדים, להבטיח שידעו לעסוק במסחר ולהביא פרנסה כשיגדלו.

  אמנם מקובל בפי העולם, שבתקופה זו של היוונים היו תינוקות של בית רבן מתכנסים עם רבותיהם בסתר ללמוד תורה, ואם ראו שיווני מתקרב ובא, אז התחילו לשחוק עם דריידל, שזה היה משחק יווני, וכשהיווני הגיע וראה שהם עוסקים במשחק, אז הניח להם. ואפשר לומר, שלכן בחרו דוקא במשחק הדריידל, כי אין בו שום חכמה, רק מזל בלבד באיזה אות זה יפול, וזה לא מוסיף כלום לכח או למח האדם, וממילא אין בזה שום תועלת לפרנסה, ואף על פי כן ראו שהיוונים היו מרוצים כשראו תמיד שעוסקים בזה. וזה היה להוכחה ולסימן, שיזכרו שאין מטרת היוונים להטיב להם בלימודי חול לצורך פרנסה, אלא כל מטרתם רק לבטל לימוד התורה בגלל קנאה. ולזכר זה נשאר מנהג בישראל לשחוק עם דריידל בימי החנוכה.

  דבר זה עלינו לחזור ולזכור גם היום, שכמו שהיה בימים ההם כן הוא גם בזמן הזה, שמה שרוצים להתערב בסדרי הלימודים במוסדות התורה, זה בגלל הקנאה להתורה המביאה חכמה ומדות טובות. ובשנים האחרונות מתגברת קנאה זו ביותר, כי מעת שהתחיל להתפשט כלי הטעכנאלאגיע המסוכנים, הנוער בבתי ספר הכלליים הולכים ומתדרדרים מאד, כי גירוי היצר התמידי וריבוי הידיעות השונות מבלבל שכלם ומבטל כח הריכוז שלהם, ומשתקעים בפשעים ובתאוות מגונות. ועל זה יכולני להעיד מתוך פגישותי עם רבבות ילדים במשך עשרות שנים, שבשנים האחרונות הולך ומתרחב ובולט יותר ויותר היתרון של הלומדים בבתי ספר תורניים על הלומדים בבתי ספר כלליים, שהם מצליחים יותר ברוחניות וגם בגשמיות. וזהו עיקר הגורם שדוקא בשנים האחרונות התחילו להתאמץ ביותר לבטל תינוקות של בית רבן מלימוד התורה, וללמדם לימודי כפירה ופריצות, כדי לבטל היתרון שלהם.

  ועל כן על כל אחד ואחד מבני ישראל לראות בגזירות אלו רק סימן טוב על החינוך שלנו, שמזה רואים עד כמה היוונים והמתיוונים של זמנינו מקנאים בזה. ונגד זה עלינו להתחזק ולפעול ביחד כמו החשמונאים בשעתם, שיוכלו להמשיך בלימוד התורה והמצוות. ובזה טוב מאוד מאוד לזכור מה שהיתה הסיבה לנס חנוכה, שמסרו נפשם על לימוד התורה וקיום מצוותיו של הקב"ה, ובזכות זה נעשו בני חורין לגמרי, ואפשר לומר שבזה נזכה גם כן עכשיו להשתחרר מכל הגזירות בעזרת השם יתברך".

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב