מכה לקואליציה: מיקי לוי יו”ר הכנסת הפיל את חוק הדיינים. צפו ברגעי הדרמה

יו”ר יהדות התורה ח”כ משה גפני: “אמרתי כל הזמן שממשלה שקמה במרמה וחותמת על הסכמים קואליציונים שאין להם חלק ונחלה באלוקי ישראל, אין להם סיעתא דשמיא. כך במאבק בנגיף הקורונה וכך עכשיו בחוק הדיינים שנפל. אין סיעתא דשמיא – זו התוצאה!”.

בתום דיון ממושך ולאחר שנדחו כל ההסתייגויות, בהצבעה בקריאה שלישית נרשם שוויון 51, כאשר יו”ר הכנסת מיקי לוי הצביע בטעות נגד במקום בעד. לאחר קבלת ייעוץ משפטי אמר יו”ר הכנסת: “לאור העובדה שלא ניתן לשנות את ההצבעה, ההצבעה שלי, ולא היה רוב בהצבעה בקריאה שלישית החוק בקריאה שלישית לא עבר. הייעוץ המשפטי ייבחן את השלכות התוצאה של 51-51, כרגע החוק לא עבר.”

על פי ההצעה בוועדה יהיו 13 חברים: שני הרבנים הראשיים לישראל; שני דיינים של בית הדין הרבני הגדול, שייבחר חבר דייניו לשלוש שנים; לפי התיקון שאושר, לממשלה יהיו 3 נציגים בוועדה (במקום שניים כיום): שר המשפטים (שהממשלה רשאית, בהסכמתו, למנות שר אחר במקומו), השר לשירותי דת, וחבר אחר של הממשלה שייבחר על ידה; שני עורכי דין, שייבחרו על ידי המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין לשלוש שנים; לפי התיקון שאושר, יכהנו בוועדה שתי טוענות רבניות (במקום טוענת רבנית אחת כיום), שייבחרו האחת על ידי שר המשפטים והשנייה על ידי השר לשירותי דת, תוך שלושה חודשים ממועד כינון ממשלה חדשה.

בנוסח החוק נקבעו הוראות מעבר שונות, בין היתר, גם הוראה הקובעת כי תקופת כהונתה של הטוענת הרבנית שמונתה לפני כניסתו לתוקף של חוק זה, תסתיים בתוך שנה מיום התחילה של החוק. עם תום כהונתה ימנה השר לשירותי דת טוענת רבנית במקומה.

יו”ר יהדות התורה ח”כ משה גפני: “אמרתי כל הזמן שממשלה שקמה במרמה וחותמת על הסכמים קואליציונים שאין להם חלק ונחלה באלוקי ישראל, אין להם סיעתא דשמיא. כך במאבק בנגיף הקורונה וכך עכשיו בחוק הדיינים שנפל. אין סיעתא דשמיא – זו התוצאה!”.

יו”ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח”כ יריב לוין:* “ההישג שלנו חסר תקדים. חודש בלבד עבר מאז הוקמה ממשלת ההונאה, ופעם אחר פעם אנחנו מצליחים להפיל הצעות חוק של הממשלה. נמשיך לפעול בכל הכוח נגד הממשלה הרעה הזו, עד שנפיל אותה.”

חה”כ הרב יואב בן צור בתגובה לנפילת חוק הדיינים: “בחסדי שמיים מרובים חוק הדיינים נפל. היום עם ישראל זכה לראות עין בעין את השגחת הא-ל על ברואיו, ובכך שלא רק מעשיו ופועליו של האדם הם המכריעים את גורלו, אלא שיד ההשגחה והרצון האלוקי מנווטים את דרכו של האדם בעולמו”.

ח”כ בן גביר בתגובה לתבוסת הקואליציה: “כשיש אחווה באופוזיציה, מנצחים”. תבוסה נוספת לקואליציה: “חוק הדיינים” נפל אחרי לילה ארוך של דיונים, נרשם שוויון של 51 חכי”ם והחוק נפל לאחר שיו”ר הכנסת מיקי לוי הצביע בטעות נגד.

יו”ר עוצמה יהודית ח”כ איתמר בן גביר: “אחרי עוד לילה מתיש וללא שינה אני שמח לבשר שחוק הדיינים לא עבר. בתקווה שהייעוץ המשפטי לא יתערב. ככה זה כשיש אחווה באופוזיציה, מנצחים”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.