נחשף: רוב היומנים של אהוד ברק מתקופתו כשר – מושחרים

לאחר שנתיים מאז הוגשה הבקשה לחופש המידע מפרסם הבוקר ‘ישראל היום’ את יומני אהוד ברק כשר ביטחון. עלעול ביומן מגלה: רובו הגדול

במסגרת בקשת חופש מידע שהוגשה לפני יותר משנתיים, הגיעו לידי “ישראל היום” חלק מיומניו של אהוד ברק בעת ששימש שר הביטחון בממשלה ה־32, בראשות נתניהו. בניגוד לשרים ולבכירים אחרים – רובו המוחלט של היומן הושחר.

העיתון מדווח כי לאחר תהליך ארוך, ניאות משרד הביטחון להעביר את חלקי היומנים, ולפי שעה התקבלו יומנים רק לשנים 2009 ו־2011. “העיון ביומני ברק חושף תופעה מדהימה: רק כשליש מהיומן עוסק בפעולות מקצועיות של המשרד. כשליש נוסף מוגדר “פוליטי” או “תקשורת” והשליש הנותר – “פרטי”. עניין חריג אף יותר הוא היקף החומר המושחר: יותר ממחצית הפגישות שבו הוסתרו באמצעות טוש שחור. למעשה, למעט אירועים ממלכתיים, פגישות עבודה עם אנשי המשרד והלו”ז הממשלתי – כמעט כל פגישותיו מוסתרות”.

על פי הדיווח מאפיין מרכזי של היומן הוא השארתם חשופים של פרטים טריוויאליים כראיונות לתקשורת, טקסים פומביים, ישיבת סיעה וישיבת ממשלה. לעומת זאת פגישות רבות הושחרו ועליהם הכיתוב ‘פוליטי’ או ‘פרטי’.

העיתון מציין כי “אחד הדברים הבולטים הוא ריבוי המשבצות “פרטי”. פגישות המוגדרות כפרטיות אפשר למצוא אצלו בכל שעות היממה, ובין פגישות פוליטיות לאירועים רשמיים או לפגישות עם אורחים מחו”ל. מדי חודש אפשר לספור בין 15 ל־20 פגישות מסוג זה, לצד 35 עד 40 פגישות מסוג “פוליטי” – שכולן מושחרות”.

לשכת ברק הגיבה לדברים: “יומני ברק נמסרו בהתאם להנחיות היועמ”ש ובכפוף להוראות חוק חופש המידע, התשנ”ח – 1998. בהתאם לסייגים הקבועים בסעיף 9(א) לחוק, נפסלה על ידי הצנזורה מסירת כל מידע שיש בפרסומו ‘חשש לפגיעה בביטחון המדינה, ביחסי החוץ, בביטחון הציבור או בביטחונו או בשלומו של אדם’. כמו כן, על פי הוראות משרד הביטחון ובהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, מר ברק התבקש למסור מידע הנוגע לפעילותו המיניסטריאלית בלבד, ללא פעילויות פוליטיות או פרטיות. כל החלקים המושחרים – הושחרו על ידי יועצים משפטיים של משרד הביטחון, בכפוף להנחיות”.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.