צבי יחזקאלי: “אני לא רואה מנהיג אצלנו שיקח את ההחלטה להוריד את סינוואר”

צבי יחזקאלי: “אנחנו לא יכולים לקחת החלטה כזו אמיצה להוריד את סינוואר, אני לא רואה מנהיג אצלנו שיקח את ההחלטה להוריד את סינוואר. כי אז יהיו טילים ופיגועים, אנחנו בסוג של מצב שאנחנו לכודים בהרתעה פלסטינית חמאסית ואנחנו לא רואים את זה”. האזינו

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר, קרא לערביי ישראל: “בנגב, במשולש, בגליל, בחיפה, ביפו, בעכו ובלוד – שכל אחד יכין את הרובה שלנו או סכין ואם הם רוצים מלחמה דתית, אז הם יחצו את הקווים האדומים”. הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי (‘חדשות 13) הביא פרטים נוספים על ההסתה הבלתי פוסקת במסגדים.

יחזקאלי תקף את התבטאותם של פוליטיקאים רבים בצל גל הטרור הנוכחי שפקד את הארץ. “חברים, לכו לשורש, לכו לבסיס, להסתה, למסגדים, לספרי הלימוד ולמה שאומרים בבתים, ותבינו שזה רק עניין של זמן עד שזה יתפרץ. סינוואר, שבתפקיד התורן, שמניע פה גלגלים שהתנועעו מאז ומתמיד לצערי. לפני 20 שנה יצאנו למבצע חומת מגן אחרי שנפל לנו האסימון ועכשיו לא נופל לישראל האסימון. מוטטנו את הרשות הפלסטינית, הורדנו את הטרור לאפס כמעט במשך כמה שנים והנה הוא חזר. למה הוא חזר? כי חשבנו שזה נגמר, זה כל העניין. כל פעם שאומרים לי שגמרנו את הטרור תסתכלו מה יש בתוך הערים”.

במהלך התוכנית, שוחח ניסים משעל עם האלוף (במיל’) ישראל זיו שטען כי צריך לחסל של סינוואר. יחזקאלי הגיב לאמירתיו, והבהיר: “אם אתה מוריד את סינוואר אתה צריך להמשיך, לתקוף ולפעול כדי להפיל את שלטון חמאס. אם אתה תחסל את סינוואר במבצע מדהים, אז ירו טילים מעזה ותצא למיני מבצעון – לא עשית הרבה אם לא תמשיך את הפעולה, למוטט את שלטון חמאס”.

“למה הילדים של סינוואר לומדים בחו”ל? למה הילדים של הנייה הם אנשי עסקים? למה שלטון חמאס מקבל לגיטימציה? למה אתה מדבר עם שלטון חמאס כשאתה רוצה להתהלך בחופשיות בעיר העתיקה בירושלים? אם השלטון הזה לגיטימי תעבוד מולו ואם לא תמוטט אותו”, אמר, וטען: “אנחנו לא יכולים לקחת החלטה כזו אמיצה להוריד את סינוואר, אני לא רואה מנהיג אצלנו שיקח את ההחלטה להוריד את סינוואר. כי אז יהיו טילים ופיגועים, אנחנו בסוג של מצב שאנחנו לכודים בהרתעה פלסטינית חמאסית ואנחנו לא רואים את זה”.

יחד עם זאת, הסביר יחזקאלי כי חיסולו של סינוואר לא יביא את הסוף כי יקום לו מחליף ולכן צריך לבצע תהליך: “אף פעם לא יצאת לאפס טרור. אם אתה לוקח בחשבון שטרור תמיד יהיה קיים וכל ההפוגות הן רק זמני חסד בהן את הצריך לפעול עוד יותר, אתה תנצח את המלחמה. אם אתה מתייחס לזמני ההפוגות כשקט ושלום אתה תקבל בפנים כאלו פיגועים. מאיפה השנאה הזו לרוצץ ליהודים ראשים בגרזנים? אלו אנשים שיש להם אישור עבודה בישראל. כל אלו שמחלקים ממתקים יש אישורי עבודה”.

“ישראל נותנת את רוב הדברים שהיא יכולה לרשות הפלסטינית ולפלסטינים – למה אנחנו מקבלים כזו שנאה בתמורה? זה מה שאתה צריך לשאול. התשובה היא שלא השלימו עם קיומנו, אז תהיה על המשמר”, ציין.

אז מה נותר לנו לעשות מול המצב הנוכחי? יחזקאלי השיב: “תהיה במוד של מלחמה תמידית. אתה לא יכול לחיות בין הרגיעות בעזה ובין הרגיעות בשטחים. אם אתה רוצה באמת לטפל בטרור אתה צריך למוטט את שלטון חמאס בעזה. אני מאמין היום שהציבור בעזה לא יבחר בחמאס מחדש. אתה בשתי ברירות נוראיות וקשות ואתה מקבל פה גם הזנחה של שנים. אתה חייב להתחיל להילחם, זה מה שאני אומר. לא משנה מה, תוריד את סינוואר ואת כל ההנהגה שלו, תחסום את הגישה לכסף, אינני יודע מה”.

“חברה דמוקרטית שמקדשת רגיעה, שקט ושיגרה איננה יכולה ללכת לסבב. זה אומר שאתה מורתע על ידי חמאס ואז מה אתה קונה? עוד קצת שקט עד הפיגוע הבא לצערי”, הכריז, ופירט מה לדעתו צריך לעשות: “מעשה שורשי ויסודי בדיוק כמו חומת מגן. חומת מגן נתנה פה שקט לכמה שנים וגם היו כאלו שחשבו שזה נגמר. זה לא נגמר, ברגע שלא היית על המשמר צמחו שוב תאי טרור והנה אתה מקבל את זה שוב בכל מקום שאפשר”.

לדבריו, “אם אתה נותן לחמאס לנהל את הר הבית, שבוע שעבר קראו בהר הבית לרוצץ ראשי יהודים והנה מישהו עשה את זה. סינוואר אמר קחו גרזנים ומישהו עשה את זה. אין קשר בין הדברים? יש קשר – תעמוד על המשמר, על המילים שהם אומרים, על התכנים שהם מסיתים, על מה שהם מלמדים את הילדים בבתי הספר ואז אתה תראה שאתה תוכל להינות פה מהמון שנים של שקט כל עוד אתה על המשמר”.

בסיום השיחה, סיכם יחזקאלי את ניתוחו נוכח המצב הנפיץ והעקוב מדם: “אנחנו לא על המשמר, אנחנו לא על ההדק. אני שומע דרשות בהר הבית בערוץ הפתוח של אל אקצא, אתה יודע מה נאמר שם? אין לך מושג כמה שנאה מטיפים במיקרופונים שנקנו אצלנו בחנויות. למה? למה הדבר הזה? כל אחד מפחד מהבערת השטח והחשש בסופו של דבר מבעיר את השטח יותר מזה”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.