“גדולי ישראל אינם מעורבים דיים”: מכתב המו”ל שמסעיר את הציבור הליטאי

המאבק בין המחנות בציבור הליטאי עולה שלב: איש העסקים שמעון גליק, יו”ר הנהלת ‘יתד’ שהיה אחד מהגורמים בהשתלטות על העיתון, פנה להגר”ג אדלשטיין: “מגיעות אליי פניות שגדו”י אינם מעורבים בנעשה בעיתון. הפנייה מתפרסמת הבוקר בעיתון. ומה השיב הגר”ג?

לאחר חשיפת ‘אקטואליק’ על הדרישה מצד ראשי דגל התורה ובעיקר אלו המזוהים עם הנהגתו של מרן שר התורה הגר״ח קנייבסקי לפיטוריהם של המנכ”ל והעורך הראשי הטלטלה בבטאון הליטאי מגיעה הבוקר לשיאים חדשים. מתברר כי הטענות הגיעו גם אל המו”ל איש העסקים שמעון גליק שפנה במכתב אל ראש הישיבה הגריג אדלשטיין האם עליו להתחשב בטענות.

הבוקר, באופן מפתיע,שש שנים לאחר ההשתלטות של הנגיד שמעון גליק על יתד נאמן יחד עם קבוצה של רבנים ליטאיים והדחתו של נתי גרוסמן מהפלג הירושלמי, הוא פורס את לבטיו בפני קוראי העיתון ורמז ל”טענות” על כך שגדולי ישראל אינם מעורבים דיים במה שנעשה ביתד נאמן.

גליק פונה במכתב פומבי במכתב אל ראש הישיבה הגרי״ג אדלשטיין בו הוא מתאר את קבלת השליחות ממרן הרב שטיינמן זצ”ל ומבקש לוודא שגם כיום הכל נעשה על פי דעת תורה ובהכוונה מליאה, וזה לאור הטענות על מה שמתחולל ביתד נאמן ועל כך שגדולי ישראל אינם מעורבים דיים במה שמתרחש ביתד נאמן.

כאמור, פרסמנו בערב החג כי במהלך החודשים האחרונים, אנשי רשב”ם מכתיבים לועדה הרוחנית הוראות לגבי כתבות מסויימות, למרות שהם בכלל כפופים לבעלים שכפוף למחנה ראב”ד – מה שעורר תסיסה במחנה ראב”ד.

למרות הבקשה שלא שגרתית, מרן ראש הישיבה הגר״ג אדלשטיין במכתב הבוקר ב’יתד’ במענה לפניית הנגיד והמו”ל שמעון גליק כותב כך: ״מערכת העיתון היא בפיקוחו של הגר”נ זוכובסקי וגם איתי הם מתייעצים באופן קבוע, אם יש למישהו ביקורת על העיתון אפשר לפנות להגר”נ זוכובסקי או למרדכי קרליץ שיבררו את הדברים״.

המכתב של בעלי העיתון מהווה מכה עבור מחנה רשב”ם שאינם שבעי רצון מפרסומו, נדמה כי המאבק הליטאי הגיע לפסגות שמזכירים כמעט את מאבקי דגל התורה בפלג הירושלמי לפני שש שנים כאשר גם אז טענו רבנים ועסקנים בדגל התורה כי העיתון אינו כפוף למרותם של גדולי הדור.

מעניין לציין כי מי שנתן אז ליתד נאמן את הגיבוי המוחלט היה מרן שר התורה הגר״ח קנייבסקי שהכתיר את מרן ראש הישיבה הגראי״ל שטיינמן כמנהיג הדור או אז הבעלות ביתד עברה אליו והמנכ״ל יעקב לבין והעורך נתי גרוסמן פוטרו.

הפעם מכתב הגיבוי הגיע רק על ידו של הגריג אדלשטיין ואילו מצידו של מרן הגר״ח קנייבסקי נרשמת שתיקה רועמת וככל הנראה עד עתה הוא סירב לתת את הגיבוי הנדרש.

בערב החג, חשפנו את הדרמה שהתחוללה במשרדי יתד נאמן, בהוראת חברי הועדה הרוחנית של העיתון הושמטה הידיעה שדיווחה על מינויו של אבי שטרן לסגן ראש העיר אלעד. מי שהורה לפרסם את הידיעה היה הגר”ד לנדאו, אלא שבפועל חברי הועדה הרוחנית שעד כה היו כפופים למרותו של זליג אורלנסקי הפכו את את עורם וערקו למחנה רשב”ם.

ל’אקטואליק’ נודע כי מתחת לפני השטח דורשים פעילים בדגל התורה – המזוהים עם מחנה רשב”ם להדיח את מנכ”ל העיתון זליג אורלנסקי, שמונה בשעתו על ידי מרן הרב שטיינמן. מעמדו של אורלנסקי התערער לאחר שמי שהצליח להתערב בתכני העיתון הליטאי הוא נכדו של מרן הגר”ח קנייבסקי, הרב יעקב קנייבסקי, שיותר ויותר מעורה בנעשה בין כתלי העיתון.

יצויין כי גם בקבוצות הפנימיות ובמערך הדוברות וההסברה תפסו אנשי רשבם את השליטה כאשר לאחרונה פרשו פעילים המזוהים עם מחנה המיעוט בראשות מוטקה בלוי מקבוצת הדוברות הרשמית.

בבחירות ניתן לכך דגש כאשר מנהל מטה הארגון היה שלומי פולק המזוהה עם בית הגר״ח ויו״ר התנועה משה גפני ולמנהל מטה ההסברה מונה שבתי מרקוביץ הנחשב למקורבו של הגר״י אפרתי וממילא גם לבית מרן הרב קנייבסקי.

ההישג הגדול בבחירות אף הוא נזקף לזכותם זאת לאחר שלראשונה מאז הקמת דגל התורה ע״י מרן הרב שך הצליחה דגל התורה לשנות את מאזן הכוחות מול אגוי ולהציב 50:50 כמו גם הישג של ארבעה מנדטים ששלושה מהם מזוהים עם הבית ברשב”ם למעט יעקב אשר.

ההצלחה הגדולה גרמה למחנה המיעוט לצאת לקרב חייהם בנסיון שלא לאבד את מוקדי האחיזה בהם הם עדיין שולטים כדוגמת יתד נאמן.

הפעילים אף תוהים בכעס: “מדוע סילקו בזמנו את נתי גרוסמן והמנכ”ל יעקב לבין, זאת משום שלא היו ממושמעים לגדולי הדור – וכעת הגענו לאותו מצב בדיוק. גם המנכ”ל החדש פועל על דעת עצמו וללא כפיפות למרן שר התורה ולכן אין כל סיבה להשאיר אותו בתפקידו.

בקרב אנשי דגל התורה מכונים אנשי מחנה המיעוט כ”עציצים חדשים” – רמז על כך שהם כופרים בסמכותם של מנהיגי הדור.

עם זאת, בדגל התורה הרשמית ממתינים עדיין ולא ממהרים לערוף ראשים. הנושא עדיין לא עלה על שולחנם של גדולי ישראל וכשיעלה תתקבל ההכרעה. בנתיים הכל בגדר שמועות.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. וסכסכתי מצרים במצרים....

    סכסכני הציבור החרדי מסתכסכים….

    חסיד קדוש |
    הגב