מחקר מרתק: התסמינים של המחלימים מהקורונה

במחקר ארצי שנערך במכון הריאות במרכז הרפואי שערי צדק בקרב כ-166 מטופלים שהחלימו מקורונה, עולה כי ל- 95% ממחלימי הקורונה אין לכאורה עדויות לנזקים בלתי הפיכים בריאות או בלב כתוצאה מהקורונה.

לאחר מעקב של כ-6 חודשים – הבוקר מתפרסם תוצאות מחקר שנערך בקרב מחלימים מקורונה בשערי צדק:

במחקר ארצי שנערך במכון הריאות במרכז הרפואי שערי צדק בקרב כ-166 מטופלים שהחלימו מקורונה, עולה כי ל- 95% ממחלימי הקורונה אין לכאורה עדויות לנזקים בלתי הפיכים בריאות או בלב כתוצאה מהקורונה.

מנתוני המחקר עולה ש- 94% מכלל הנבדקים עדיין סובלים מאחד הסימפטומים 3 חודשים אחרי שקבלו תעודת מחלים, כאשר הסימפטום השכיח ביותר הוא קוצר נשימה אצל 57% מכלל המחלימים.

לצד התוצאות החד משמעיות ישנה גם בשורה טובה: “כמעט כל המטופלים ששבו אלינו לבדיקה חוזרת לאחר ששה חודשים דיווחו על שיפור משמעותי במצבם הכללי והבדיקות שלהם נמצאו לרוב תקינות. מצאנו גם שפעילות גופנית קבועה, 3-4 פעמים בשבוע היא גורם משמעותי המסייע בהחלמה טובה ומהירה יותר”. מסביר פרופ’ איזביצקי, מנהל מכון הריאות בשערי צדק שהוביל את המחקר.

ממצאים נוספים שעלו במחקר:

קוצר נשימה, הסימפטום הנפוץ ביותר בקרב הנבדקים 3 חודשים אחרי שהחלימו, היה שכיח יותר בקרב החולים
הקשים – 65%, לעומת 50% בקבוצת הקלים.
55% מהמחלימים דיווחו על חולשה כללית – באופן זהה בשתי קבוצות הנבדקים.
25% מהנבדקים דיווחו על שיעול, גם באופן שווה בשתי הקבוצות
18% דיווחו על כאבים בחזה, באופן שווה בשתי הקבוצות.
11% סלו מאבדן חוש טעם וריח.
8% סבלו מתופעות נוירולוגיות הכוללות סחרחורות, נימולים וחולשה ביד או ברגל.

העישון מחריף את מחלת הקורונה: “נתונים נוספים שראינו איששו את מה שאנו כבר יודעים לגבי עישון ונזקיו לריאות והקשר לסיבוכי קורונה. בקבוצת החולים הקשים ראינו כי אחוז המטופלים המעשנים ומספר הסיגריות ליום היו אצל החולים הקשים גבוהים יותר משמעותית מאשר בקבוצה של החולים הקלים.23% מהנבדקים בקבוצת החולים הקשים עישנו בעבר, כאשר רק 8% עישנו בעבר בקבוצה של הקלים”, מציין פרופ’ איזביצקי.

“הממצאים אליהם נחשפנו במחקר יד עם נתוני הפטירות והסיבוכים שאנו עדים להם מחייבים אותנו להמשיך ולהקפיד על ההנחיות ולהימנע ככל הניתן מאפשרות להידבקות וכן, מומלץ ללכת להתחסן נגד נגיף הקורונה” מוסיף פרופ’ איזביצקי.

במסגרת המחקר בדקו מומחי מכון הריאות בשערי צדק 166 נבדקים שהחלימו מקורונה בגילאי 19-86.
המחלימים חולקו לשתי קבוצות: מטופלים שחלו באופן קל-בינוני, מטופלים שחלו באופן קשה-קריטי.
כלל הנבדקים עברו סדרת בדיקות מקיפות כולל מבחן מאמץ ריאתי, צילום חזה ואקו לב.
בנוסף, עברו המטופלים תשאול לגבי מצבם הכללי והבריאותי ומילאו שאלון איכות חיים שכלל שאלות לגבי תפקוד יומיומי הרגשה כללית וגופנית.

מחקר שנעשה על קבוצה של 1,655 מטופלים שאושפזו בווהאן ושוחררו מבית החולים בין ינואר למאי עולה כי אלה עשרת התסמינים הנפוצים ביותר שנמצאו בקבוצת המחלימים שנבדקה:

מרבית המחלימים (76 אחוזים) דיווחו על תסמין אחד לפחות, לאחר שישה חודשים – והדיווחים היו נפוצים יותר בקרב נשים. בנוסף לכך, הם מצאו תסמינים גם פיזיים וגם נפשיים.

עייפות/חולשה בשרירים (63 אחוזים)
קשיי שינה (26 אחוזים)
חרדה או דיכאון (23 אחוזים)
נשירת שיער (22 אחוזים)
הפרעה בחוש הריח (11 אחוזים)
דפיקות לב מואצות (9 אחוזים)
כאבי מפרקים (9 אחוזים)
ירידה בתיאבון (8 אחוזים)
הפרעה בחוש הטעם (7 אחוזים)
סחרחורת (6 אחוזים)

כ-360 מתוך 1,655 המחלימים שנבדקו, סבלו מנשירת שיער – כלומר 1 מכל כ-4 מחלימים. לא מעט אנשים, בעיקר נשים, דיווחו בעבר על נשירת שיער כתסמין ממושך של קורונה ומומחים טוענים כי ייתכן שזה קשור לרמות סטרס גבוהות. כשהגוף תחת סטרס, כמו בזמן מחלת קורונה, זה יכול להשפיע גם פיזית ולפיכך גם להוביל לתסמינים כמו נשירת שיער.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.