מכת קורונה- כך יראו התפילות בימים הנוראים

“על מנת למנוע קירבה וחיכוך בין המתפללים לאורך זמן”

הארגון העולמי של בתי הכנסת קורא בפתחו של חודש אלול לכלל בתי הכנסת ומנייני התפילות המתקיימים במרחב הפתוח להיערך לקראת הימים הנוראים בצל הקורונה באופן מיוחד.

בהתאם להנחיות והגבלות משרד הבריאות – להלן מתווה מוצע לגבאי וראשי הקהילות:

• יש להתארגן להצללה רחבה ככל האפשר במרחב הפתוח על מנת לאפשר שמירת מרחק בין המתפללים. יש להכין מראש מקומות מסודרים לנשים.

אמירת הסליחות במניינים במרחב הפתוח תיעשה ללא הפרעה למנוחת השכנים במקום. על כן, יש להימנע מקיום סליחות בשעות הלילה המאוחרות או בשעות הבוקר המוקדמות ויש להעדיף אמירה ביחיד או סמוך לתפילת מנחה.

• תקיעת שופר – יש להקפיד שהשופר יהיה בידי בעל תוקע אחד ולא יועבר בין בעל תוקע אחד לחברו. אין לתקוע בשופר בסמוך לציבור המתפללים מחשש להדבקה טיפתית.

מבודדים, חולים, קבוצות סיכון, ומי שאינו משתתף בתפילה בציבור יוכלו לשמוע תקיעת שופר מבעל תוקע שיגיע לסביבת ביתם לאחר תיאום באמצעות אפליקציית Shofar2all.com (פותח ע”י כרמל 6000).

בראש השנה יש להשתדל להתחיל מוקדם יותר את תפילת שחרית ולצמצם את אורכה כדוגמת וויתור על אמירת פיוטים בציבור, ‘מי שברך’ בקריאת התורה, וכיוצא בזה. זאת על מנת למנוע קירבה וחיכוך בין המתפללים לאורך זמן. בשעת הצורך אפשר לצאת ידי חובה בשמיעת 30 קולות שופר.

• תפילה ארוכה במרחב הפתוח תוך עטיית מסיכות בימים חמים עלולה לגרום להתייבשות על כן מותר לשתות מים מבקבוק אישי אף לפני קידוש.

יו”ר הארגון העולמי של בתי הכנסת דוד בן נאה: “תפילות הימים הנוראים מציבים השנה לגבאי בתי הכנסת וראשי הקהילות אתגרים שלא הכירו ולא התמודדו איתם מעולם. מחובתנו להיערך כבר כעת על מנת שהתפילות יתקיימו ע”פ כל הכללים ובזהירות הנדרשת על מנת שהתפילות בימים הללו לא יביאו חס ושלום להדבקה המונית בקרב המתפללים. עם זאת, חשוב כי קדושת ורוממות הימים האלה תהיה כבכל שנה חלק מרכזי עבור כולנו ולשם כך עלינו להיערך באופן המיטבי ביותר.”

מנהל הארגון העולמי של בתי הכנסת הרב שמואל סלוטקי: “אתגרי התפילה בתקופה זו, מאפשרים לנו לחדד ולהעצים את תחושת ‘עבודת ה” בכל מקום, בכל שעה ובכל צורה. גם אם מדובר בתנאים סביבתיים פחות נוחים, שעות לא שגרתיות, וקיצור הניגונים הרגילים בפינו שנים רבות. השנה יותר מתמיד יתאפשר לצרף במאור פנים שכנים/ות ממרפסות וחצרות סמוכים, להדריכם, ולשתפם במהלך התפילה. כך נוכל כולנו יחד לבקש- ‘אבינו מלכנו חננו ועננו כי אין בנו מעשים עשה עמנו צדקה וחסד והושיענו’.”

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.